Informace zastupitelů

Ve znamení aktualizace územního plánu

Červnové zasedání ZMB mělo významného společného jmenovatele: Aktualizaci územního plánu města Brna, která přitahovala pozornost široké veřejnosti, a byl pro ni vytvořen speciální prostor v odpoledních hodinách. Představu občanů, že uplatněním výhrad proti vypořádání konkrétních připomínek přesvědčí zastupitelstvo k odložení rozhodnutí, vyvrátilo po třech hodinách diskuzí hlasování. Koalice - konečně po tahanicích kolem Černovické terasy zase hrdá, že ještě existuje - předvedla, co dokáže.

Návrh na schválení Aktualizace spolu se schválením rozhodnutí o uplatněných námitkách byl schválen 34 hlasy takto:

  • ČSSD – 19 pro (všichni)
  • ODS – 13 pro, 1 nepřítomen
  • TOP 09 – 5 proti, 1 se zdržel, 1 nepřítomen
  • KSČM – 2 proti, 2 nepřítomni
  • KDU-ČSL – 3 proti, 1 se zdržel, 2 nepřítomni
  • Strana zelených – 3 proti
  • Nezařazení – 2 pro.

Aktualizace ÚPmB je provizoriem za situace, kdy není možno projednat a schválit NOVÝ ÚZEMNÍ PLÁN MĚSTA BRNA, protože kraj nemá z rozhodnutí Nejvyššího správního soudu platné Zásady územního rozvoje, a současně stávající územní plán je „nabourán“ dalším soudním opatřením v trase R43. Ani při dostatečně dlouhém čase pro prostudování, není jednoduché postihnout všechna opatření, změny a „záludnosti“ Aktualizace. Přitom byla projednána jako jediná změna, kterou údajně nelze posuzovat v jednotlivostech, ale je možno ji přijmout či nepřijmout.

Podle mého názoru je však zcela odlišná situace, pokud se jedná rozhodnutí o vypořádání připomínek. Z diskuzí pro mě vyplynulo, že argumentace o vypořádání není přesvědčivá, a proto jsem nabádal k odložení rozhodnutí a k řádnému projednání připomínek. Ani řešení připomínek městských částí nebylo dostatečně odůvodněné. Někteří tvrdili, že vypořádání námitek ke stejné věci od různých subjektů nemělo shodnou argumentaci. Zastupitelstvo o nich rozhodlo jako o celku, aniž se jimi zabývalo, a tím se podřídilo technokratickému stanovisku pořizovatele, tedy Odboru územního plánu a rozvoje MMB, který nemůže mít ambice rozhodovat politicky.

Manifestace koaliční jednoty se prosazením Aktualizace ukázala ve velice špatném světle, jako arogance politiků vůči názorům veřejnosti. Politické strany praktikující koalici zasadily těžkou ránu všem politickým stranám a v podstatě vyzvaly společnost k pokračování v experimentu volit nová populistická seskupení, těžící z kritiky „partajní“ politiky. Klub KSČM se od praxe mechanického hlasování bez respektu k názorům veřejnosti distancuje.

Ing. Pavel Březa,
člen Zastupitelstva města Brna


| Autor: MěV KSČM Brno | Vydáno dne 26. 06. 2014 | 832 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

(c) Mětský výbor KSČM Brno 2009 - 2017. Objednatel: KSČM, zhotovitel: KSČM.
Šíření textových a obrazových materiálů možné pouze s výslovným svolením Městského výboru KSČM Brno. Stránky využívají redakční systém phpRS.