Tiskové zprávy

Stanovisko VV ÚV KSČM k situaci po zrušení předčasných voleb

Demagogii a politické vydírání odmítáme. Krize, která vznikla zrušením předčasných voleb do PS PČR Ústavním soudem, vyvrcholila rozhodnutím ČSSD, jež ve svém důsledku znamená nekonání předčasných voleb. Průběh krize občanům názorně předvedl, jak mohou být osobní zájmy jednoho poslance využity ke krokům ignorujícím očekávání či přání většiny občanů.

Vše nasvědčuje tomu, že v pozadí dění posledních dní je zcela jistě především zájem nedopustit možné vítězství sil, které by přineslo změnu asociální neoliberální politiky. Pravice a zelení bez ohledu na možné ekonomické důsledky klidně riskovali ústavní krizi a politickou destabilizaci, jen aby získali další čas. Tento čas má umožnit posílení politických pozic pravice, prosazení asociálního balíčku opatření a státního rozpočtu podle jejích představ. Fischerova vláda má poskytnout alibi pro novou pravicovou vládu nebo vládu velké koalice. Při této protilidové hře se bez ohledu na přání občanů prosazovaly osobní ambice různých bývalých i současných politiků.

KSČM se nenechala zaskočit tímto vývojem a po celou dobu jednala v souladu se svým programem a zájmy voličů, kteří krizi nezavinili. Vystupovala proti maření předčasných voleb, usilovala o rozumný výsledek jednání politických subjektů a přispěla vlastními návrhy, jejichž přijetí mohlo vyloučit významná rizika, na která zástupci KSČM poukazovali. Tyto návrhy KSČM však nezískaly potřebnou podporu ani u ČSSD, která tato rizika objevila až příliš pozdě. Proto KSČM odmítla nést odpovědnost za kroky ostatních stran směřující k dalším krizím a hlasování o novele zákona nepodpořila. Radikální obrat ve vedení hašteřící se ČSSD nás nepřekvapil, doufáme jen, že i voliči jí dají najevo, že takovým způsobem není možné s jejich důvěrou hazardovat.

V současné situaci se soustředíme na dva hlavní úkoly - co nejlépe projednat návrh státního rozpočtu a předložit vlastní opatření. Na řádné projednání rozpočtu je stále čas. Odmítáme demagogii a politické vydírání pravicí, která se pod záminkou hospodářské krize snaží ve zrychleném režimu donutit ostatní strany k přijetí kroků, které by dále zhoršovaly situaci středních a sociálně slabých vrstev. I nadále považujeme za náš hlavní úkol zabránit tomu, aby náklady na krizi, která se bude stupňovat, nesli ti, kdo ji nezavinili.

Přerušení volební kampaně nevedlo ke znehodnocení úsilí těch, kdo se na ní podíleli. Všem děkujeme a prosíme, aby v diskusích s občany pokračovali. I tato nuceně přerušená kampaň prohloubila naše dobré vztahy s mnoha lidmi, naši členové, kandidáti i současní poslanci se při ní seznámili s problémy a potřebami mnoha dalších občanů, a to nám v práci může jedině pomoci. V kontaktní práci mezi lidmi budeme pokračovat a plynule na ni navážeme při vyvrcholení předvolební kampaně v příštím roce.

16. schůze VV ÚV KSČM - 18. září 2009


| Autor: MěV KSČM Brno | Vydáno dne 22. 09. 2009 | 2002 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

(c) Mětský výbor KSČM Brno 2009 - 2017. Objednatel: KSČM, zhotovitel: KSČM.
Šíření textových a obrazových materiálů možné pouze s výslovným svolením Městského výboru KSČM Brno. Stránky využívají redakční systém phpRS.