KOMÍN

Pietní akt v Komíně

V první polovině března jako každým rokem byla zahájena příprava organizačního zajištění “Pietního aktu“ u příležitosti osvobození Komína Rudou armádou. V městské části Brno – Komín je druhé největší pohřebiště sovětských vojáků na území města Brna.Pietní pohřebiště bylo budováno od srpna 1945 do jara 1946,kdy na počest zde pohřbených vojáků byl postaven památník a vrch Hausberk byl přejmenován na Ruský vrch.Svůj poslední odpočinek zde nalezlo 98 vojáků Rudé armády, 2 ženy a 3 vojáci rumunské armády, jejichž zásluhy si každoročně připomínáme.

Pietní akt po dohodě  s vedením MČ Brno – Komín se konal u památníku 25.dubna 2013 v 15.30 hod.Po jeho zahájení přivítal místostarosta městské části Komín pan Jiří Sedláček atašé Generálního konzulátu Ruské federace paní Máriu Semenovou ,starostu MČ ing. Josefa Dvořáka,zastupitele za KSČM a ostatní přítomné občany. Shromáždění přítomných bylo započato státními hymnami České republiky a Ruské federace .Následovalo  položení květin představitelkou ruského zastupitelského úřadu,starostou  MČ Brno – Komín a  hospodářkou  místní organizace KSČM s. Alenou Burcevovou.

Poté starosta MČ pan ing. Dvořák pronesl krátký projev, v němž připomněl komínským občanům sled tehdejších událostí konce války v Komíně.Po něm pronesla krátký projev atašé  ruského konzulátu v Brně .Památka zemřelých byla uctěna několika básněmi  žáků základní školy v Komíně,básněmi českého básníka Jaroslava Seiferta přednesenými  studentem  učiliště spojů a informatiky.Další student učiliště seznámil přítomné i s osobní vzpomínkou na konec války  v Komíně napsanou panem Rossim.Na závěr kulturního vystoupení přednesla svoje básně paní Kachlíková.

Vystoupení žáků komínských škol se pomalu stává tradicí a je to tradice dobrá,neboť se mládež dozví něco o historii obce a nelehké situaci místních občanů během 2.světové války.Aktu se zúčastnilo cca  40 dospělých občanů a 10 školáků,kteří uctili památku padlých .

Pietní akt byl zakončen poděkováním pana starosty všem přítomným s tím,že vzpomínková tradice by měla být zachována i pro příští léta jako stálá připomínka historie  a z ní plynoucí poučení.

Havel Ladislav
místopředseda MO KSČM
Brno-Komín                                   


| Autor: MěV KSČM Brno | Vydáno dne 02. 05. 2013 | 2637 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

(c) Mětský výbor KSČM Brno 2009 - 2017. Objednatel: KSČM, zhotovitel: KSČM.
Šíření textových a obrazových materiálů možné pouze s výslovným svolením Městského výboru KSČM Brno. Stránky využívají redakční systém phpRS.