Život a dění v Brně

Pieta bez vlajek a bez účasti primátora

Položením věnců a kytic u Památníku vítězství na Moravském náměstí v Brně se sochou Rudoarmějce od národního umělce Vincence Makovského v pozici „Zastavte palbu!“ uctili v neděli komunisté a další občané památku a odkaz všech padlých hrdinů Rudé armády a ostatních spojeneckých armád, které se podílely na osvobození Československa a vítězství nad nacistickým Německem ve druhé světové válce.
Na Moravském náměstí – místě této pietní vzpomínky k 71. výročí osvobození bohužel chyběla v tento státní svátek vlajková výzdoba. Památníku ani po letech od rekonstrukce a po urgencích nebyly z depozitáře vráceny řecké ohně a stále chybí i plechové ozdobné dekorace okolo stožárů osvětlení při vstupech na plochu od kolejiště tramvají. Prázdné byly záhony určené k výsadbě květin. Snad i proto se pozvaný primátor města Brna Petr Vokřál (ANO) z účasti na této akci omluvil, i když původně svou účast přislíbil.

Předseda Městského výrobu KSČM v Brně Martin Říha v projevu uvedl, že Brno a převážnou část Československa osvobodila Rudá armáda a její spojenci, i když se nám snaží někteří rádoby historici i jedna paní učitelka namluvit, že to není pravda a vše bylo jinak! Komunisté se výrazně distancují od snah účelového přetváření historie podle potřeby.

Lze jen doufat, že čas, který pan primátor svou neúčastí na pietní akci organizované KSČM nevěnoval raději přípravám akcí projektu Meeting Brno, nad nímž převzal záštitu a jehož součástí je i tzv. Pouť smíření plánována na konec května. Snahy představitelů města Brna o usmiřování se s představiteli sudetských Němců jsou nepřípustné! Vždyť jde o pohrobky těch, kteří 2. světovou válku rozpoutali, a také po zásluze prohráli. S touto skutečností se však ani po tolika letech nechtějí smířit. Na závěr letošního května představitelé Brna opět připravují pochod z Pohořelic do Brna, na který přivedou též následníka císařského trůnu Karl von Habsburka a mluvčího Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernda Posselta. Vnímáme to jako poskvrnění památky obětí osvoboditelů od fašismu a nacismu i 365 000 Čechů a Moravanů zabitých za německého Protektorátu - podtrhl předseda brněnských komunistů.

Říha připomněl i myšlenky prezidenta republiky Eduarda Beneše z května 1947, který varoval před možnými budoucími požadavky Němců po určitém čase vůči Čechům. Před omlouváním se za odsun Němců "domů", jak to žádali v době Hitlerova režimu. I před možností jejich návratu do ČR. "Nenechte se oklamat a jejich návrat nepřipusťte! Potrestejte všechny vlastizrádce, kohokoliv a v kterékoliv době! - citoval prezidenta Beneše s tím, že odsun německého obyvatelstva z osvobozeného území nastal na základě rozhodnutí a protokolu vítězných mocností na jejich konferenci v Postupimi.

(vž)


Foto - Václav Žalud


| Autor: MěV KSČM Brno | Vydáno dne 10. 05. 2016 | 647 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

(c) Mětský výbor KSČM Brno 2009 - 2017. Objednatel: KSČM, zhotovitel: KSČM.
Šíření textových a obrazových materiálů možné pouze s výslovným svolením Městského výboru KSČM Brno. Stránky využívají redakční systém phpRS.