Život a dění v Brně

Ničené památníky RA má Brno uvést do pořádku dle konvencí

BRNO – Antikomunisty ničené památníky Rudé armády v Brně má uvést toto statutátní město do původního stavu a tyto pozemky dovybavit podle mezistátních smluv a mezinárodních konvencí.

Tajemník města Brna Pavel Loutocký (ODS) Haló novinám sdělil, že na žádost statutátního města Brna z rozhodnutí jeho zastupitelstva o odpamátnění Památníku Rudé armády v Božetěchově ulici v Králově Poli na místě hromadného hrobu 326 padlých Rudoarmějců Ministerstvo kultury ČR Brno odpovědělo – Ne! Podle mezistátních smluv a mezinárodních konvencí tak nelze učinit. »To je naprosto zásadní stanovisko. Dál však funguje pod gescích náměstka primátora Martina Andera komise pro heraldiku a symboly na památníku na místě hromadného hrobu,« sdělil tajemník Loutocký a dodal: »Poničen byl i Památník Rudé armády na Ruském vrchu. Budeme na to reagovat, což po nás požaduje dle mezistátních smluv a konevencí Generální konzulát Ruské federace v Brně. Věc budeme samozřejmě řešit. Pachatel je zřejmě neznámý. Proto musíme odstranit škody, památník zrestaurovat a místo více hlídat,« konstatoval tajemník města Brna.

Náměstek brněnského primátora Martin Ander (SZ) objasnil, že pracovní skupina řeší budoucí podobu Památníku RA v Králově Poli, který vyvolal v posledních měsících silné kontroverze na veřejnosti i v zastupitelstvu města. »Rada města sestavila poradní sbor ze zástupců institucí a organizací, které mají do podoby památníku co mluvit. To včetně občanských sdružení autorů petice za odstranění srpu a kladiva i sdružení za zachování  těchto symbolů jako historické památky. Komise k tomu shromažďuje veškeré historické podklady, včetně z archívů a počátkem listopadu bude nad podklady znovu rokovat. Nejprve nad domněnkami, že po válce byla část ostatků exhumována, pak nad podobou památníku.«
Předseda Městského výboru KSČM v Brně Jan Satoria připojil stanovisko: »Na území města Brna je evidováno pět hromadných válečných hrobů, které jsou mimo objekty veřejných pohřebišť. V souvislosti s jejich poškozováním a užíváním veřejností bylo zjištěno, že v katastru nemovitostí jsou hromadné válečné hroby evidovány jako „ostatní plocha – veřejná zeleň.“ Pozemky válečných pohřebišť však požívají v plné šíři právní ochranu jako pietní místa, což mělo město Brno již dávno řešit! Válečné pohřebiště (hromadný válečný hrob) situované mimo veřejné pohřebiště se od něj odlišuje pouze tím, že se do něj již nepohřbívá, nejsou tam uzavírány smlouvy o nájmu hrobových míst a není tam určen správce pohřebiště. Obec či město tam zajišťuje údržbu sídlištní zeleně,« vysvětlil Satoria.

Za nejdůležitější Satoria označil, že »změny těchto objektů jsou možné jedině po písemném souhladu ministerstva obrany. Objekty válečných pohřebišť mají být trvale oploceny. Jde o válečné hroby dle zákona o válečných hrobech a pietních místech vybavené pomníky, památníky, vysázenou zelení, lavečkami a dalšími náležitostmi.« Místo těchto požadavků ze zákona a mezinárodních smluv a konvencí antikomunisté památníky opakovaně demolují a lidí k nim chodí venčit psy…

(vž)


| Autor: MěV KSČM Brno | Vydáno dne 07. 10. 2009 | 1751 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

(c) Mětský výbor KSČM Brno 2009 - 2017. Objednatel: KSČM, zhotovitel: KSČM.
Šíření textových a obrazových materiálů možné pouze s výslovným svolením Městského výboru KSČM Brno. Stránky využívají redakční systém phpRS.