Tiskové zprávy

MěV KSČM v Brně k brněnským akcím k oslavě 100. výročí vzniku ČR

V roce 1928 byla k 10. výročí vzniku ČSR na brněnském výstavišti instalována velkolepá expozice úspěchů mladé republiky, reprezentační výstava pracovního umu a rozumu jejích obyvatel, tehdy s účastí prezidenta republiky T. G. Masaryka.

Jsme přesvědčeni, že dnes, po 100 letech od vzniku moderního českého státu, a v situaci kdy se toho u nás už příliš nevyrábí a země se proměnila spíše v montovnu dovážených dílů s nízkou přidanou hodnotou, by bylo obzvláště potřebné ukázat, že i nyní jsme v ČR schopni vymyslet a vyrobit světem žádané produkty, často co do kvality a originality patřící ke světové špičce. K tomu by také, podle našeho názoru, měly směřovat hlavní aktivity města v rámci celostátních oslav tohoto výročí na brněnském výstavišti. Na výstavišti, jehož jsme stoprocentními vlastníky!

Bohužel, celý Festival RE:PUBLIKA 1918 – 2018 pořádaný k výročí 100 let samostatné republiky, jeho jednotlivé akce mají skutečně charakter pouhé festivalové zábavy.  Předkládané projekty zahrnují např. hry pouliční kultury či nabídky moderního umění. Konkrétně akce, ve kterých se celá rodina zabaví sportovními disciplínami, shlédne přehlídku tanečních souborů, prohlédne k tomu vytvořený archív osobních vzpomínek, v prostoru města, tj. na domy, chodníky, tramvaje atd. Najde to nejlepší z literárního umění posledních 100 let, obdrží snímeček ze své návštěvy areálu BVV od skvělých profesionálních fotografů a dokonce se může spoluúčastnit největšího československého rande v rámci zde proběhlé netradiční celorepublikové seznamky EX:PO (citováno ze souhrnného itineráře festivalu).

Mimochodem – právě poslední zmiňovaná akce bude podle náměstka Hollana stěžejní akcí celého festivalu! To vše za více než 100 milionů korun poskytnutých z veřejných prostředků (města, kraje a státu), tedy peněz od daňových poplatníků. Po 10 letech existence samostatného státu bylo na výstavišti prezentováno, na co mohou být jeho občané právem hrdi. Po 100 letech prezentujeme … co vlastně???

Jak odlišné je tedy pojetí oficiálních oslav vzniku našeho státu po 10 a po 100 letech! O to více zarážející je, že toto vše je v oficiálním materiálu k festivalu vyzdvihováno jako iniciativa statutárního města Brna a jeho primátora (ing. P. Vokřál za Ano 2011).
Závěrem pro připomenutí uvádíme – jestliže po 10 letech od svého vzniku republika vybudovala a slavnostně otevřela nový areál Výstaviště v Brně, po 100 letech se pracuje na jeho rozebírání!


| Autor: MěV KSČM Brno | Vydáno dne 14. 03. 2018 | 287 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

(c) Mětský výbor KSČM Brno 2009 - 2017. Objednatel: KSČM, zhotovitel: KSČM.
Šíření textových a obrazových materiálů možné pouze s výslovným svolením Městského výboru KSČM Brno. Stránky využívají redakční systém phpRS.