Aktuality a novinky

Město se chystá na prodej obecních bytových domů

Vedení města pustilo do projednávání „Návrh postupu města při prodeji bytového fondu“ doplněný návrhem „Seznamu bytových a rodinných domů, které budou připravovány k prodeji podle uvedeného postupu“. Pokud budou tyto dokumenty projednány a schváleny Zastupitelstvem města Brna, potvrdí podle mého názoru město Brno svou politiku „dobrého hospodáře na úkor občana města“.

Není potřeba příliš velké fantazie k tomu, abychom si představili, jak mohou být občané – nájemníci - městem osloveni:

„Vážený nájemníku,
s radostí Ti můžeme oznámit, že jsme přijali postup města při prodeji bytového fondu, který nahrazuje námi zrušená Pravidla prodeje.
Máš nadále zájem odkoupit si do svého majetku obecní byt, protože jsi přesvědčen o tom, že si ho dokážeš spravovat levněji, než to dělá město či příslušná městská část? Potom tedy věz, že jsme se rozhodli Ti byt neprodat.
Budeme totiž nyní výhradně a pouze prodávat ty byty či bytové domy, které jsou natolik zanedbány, že vyžadují opravy, jejichž výše přesahuje nájemné vybrané za patnáct let:

  • Že se tyto náklady nakumulovaly po řadu let, kdy jsme do toho nic nedávali? Ale vždyť jsi byt spokojeně užíval, nebo ne?
  • Že by stanovená cena obvyklá měla odrážet stav domu a náklady, kvůli kterým to chceme prodávat? To bychom z toho nic neměli! Máš šest měsíců na rozhodnutí.
  • Že na takovou kupní cenu a potřebné náklady nemáš prostředky? Nevadí, my Ti umožníme se přestěhovat do náhradního bytu.
  • Že nestojíš o to, aby ses stěhoval? To je možné. My se tedy rozhodneme, zda neprodáme dům, případně byt  - i s Tebou - nějakým jiným způsobem.
  • Že bys mohl zůstat v obecním bytě, i když ostatní byty budou soukromé? Myslíš si, že úředníci stojí o situace, kdy nemají stoprocentní rozhodovací pravomoc?
  • Že máš obavy, co s Tebou bude? Neboj se, my budeme individuálně přistupovat k sociálně znevýhodněným skupinám, seniorům a handicapovaným osobám.
  • Že nevíš, co si pod tím představit? Nic si z toho nedělej, my to zatím taky nevíme. My teď spíš chystáme byty pro ty, kteří již bydlení ztratili.

Věříme, že oceníš naše chování dobrého hospodáře, který potřebuje výtěžek z obecního bytového fondu uplatnit v dalších svých rozpočtových položkách. Tobě nic nedlužíme.

Neříkej, že je to vrchol. My určitě ještě něco vymyslíme.
Tvoje veřejná správa statutárního města Brna“

Uvádím to s trochou nadsázky a jsem si vědom, že se to každého občana Brna netýká. Dávám to k dispozici jako ukázku postoje současného vedení města, ať je v konkrétní věci představováno kýmkoliv. Zamysleme se nad jejich způsobem uvažování: Příště už to může být i vůči nám.

V Brně, 22. února 2016


| Autor: MěV KSČM Brno | Vydáno dne 24. 02. 2016 | 787 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

(c) Mětský výbor KSČM Brno 2009 - 2017. Objednatel: KSČM, zhotovitel: KSČM.
Šíření textových a obrazových materiálů možné pouze s výslovným svolením Městského výboru KSČM Brno. Stránky využívají redakční systém phpRS.