Život a dění v Brně

Kouzla brněnského městského rozpočtu

BRNO – Souhrnný rozpočet Brna na rok 2011 potvrzuje, že jeho 29 městských částí bude hospodařit se sumou o 140,2 milionu korun větší, než město předpokládalo při schvalování svého finančního vztahu k městským částem. K dispozici budou mít 2,15 miliardy korun. Na tiskové konferenci KSČM to uvedl člen finančního výboru Zastupitelstva města Brna a předseda brněnské městské organizace komunistů Ladislav Býček.

Z finančně-rozpočtových dokumentů městské samosprávy připomenul, že Brno vydá letos z rozpočtu přes 11,9 miliardy Kč. Letos už 72 procent v porovnání s loňskými 67 procenty z této sumy se „projí“ spotřebou v běžném provozu radnic a společností s majetkovým podílem města. Logicky se tím zmenší kapitálové výdaje investic do budoucnosti města z loňských 32 na letošních 28procentní podíl. Představitelé Brna zastupitele ubezpečují, že vlivem účelových transferů se může finanční situace města zlepšit. Avšak kdo ví?

»Další dokument, který bude vyžadovat větší a soustavnou pozornost, jsou letošní finanční plány příspěvkových organizací. Celkový objem jejich závislosti na městu je 1,2 miliardy Kč provozních výdajů, 6,7 milionu kapitálových výdajů a 106,5 milionu  korun příjmů z odvodů do rozpočtu města. V porovnání s rokem loňským má letos odvětví kultury peněz k užití o trochu více, naopak největší propad finančního zajištění je v sociální péči (o 3,7 %) a v odvětví zdraví (o 5,5 procenta),« informoval. Býček dále zdůraznil, že nejhrozivější je pokles výnosů z vlastních výkonů a za zboží v odvětví kultury. U čtyř velkých brněnských institucí je dvacetiprocentní, např. u Národního divadla, Domu umění. Propad u Muzea města Brna může ovlivňovat rekonstrukce vily Tugendhat. Nebo i u Hvězdárny a planetária rekonstrukce tohoto zařízení. »Nemůžeme přejít bez povšimnutí situaci v Domě umění, kde po astronomicky vysokém a několikrát navyšovaném rozpočtu jeho nedávné rekonstrukce nastává v tomto kulturním stánku propad ve výnosech. Alespoň Národní divadlo Brno a Dům umění města by měly být soustavně ekonomicky i provozně vyhodnocovány. Zvláštní se mi zdá i výhled čerpání mezd v Evropské základní škole v Čejkovické ulici,« upozornil člen finančního výboru samosprávy města Býček.

Nestandardní jsou podle něj i přesuny prostředků v investičních a neinvestičních transferech na školská zařízení např. v Městské části Ořešín. Stejně tak nestandardní je i smlouva na poskytnutí víceleté dotace Janáčkově akademii múzických umění v letech 2012 až 2016, neboť zavazuje rozpočty příštích let a překračuje funkční období současného zastupitelstva.

(vž)


| Autor: MěV KSČM Brno | Vydáno dne 07. 04. 2011 | 900 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

(c) Mětský výbor KSČM Brno 2009 - 2017. Objednatel: KSČM, zhotovitel: KSČM.
Šíření textových a obrazových materiálů možné pouze s výslovným svolením Městského výboru KSČM Brno. Stránky využívají redakční systém phpRS.