Tiskové zprávy

K zasedání Zastupitelstva města Brna Z7/34 dne 12. prosince 2017

Prosincové zastupitelstvo přineslo trochu očekávaného vzruchu předřazením již tak mediálně přetřásaného záměru Rady města Brna prodeje 9 bytových domů v oblasti tzv. Zlatého kříže města na směnu za objekty soukromého majitele nově vzniklých společností v oblasti plánované výstavby nového fotbalového a zimního stadionu za Lužánkami. Materiál, který nám byl dodán tzv. na stůl, ovšem nenaplnil očekávání některých členů koalice, kteří chtěli rozehrát novou variantu této kauzy.

Naším pozměňovacím návrhem totiž bylo všech 9 domů vyřazeno z těchto nepřehledných transakcí, které byly okatě nevýhodnými jak pro občany – nájemníky v uvedených domech, tak i pro město samé. Je zřejmé, že vedení města bude muset hledat jiné, zcela transparentní řešení. Někteří přítomní uznale pokyvovali, že je to poprvé, co se podařilo prohlasovat změnové usnesení přednesené komunistou! Poděkování se nám dostalo i od nájemníků z domů, kterých se směna týkala.

Slova primátora, jaké že nám hrozí platby majiteli těchto objektů (mimochodem většinou ležících na pozemcích města), a jak rozhodují soudy, nám nedala žádnou relevantní informaci k tomu, kdo komu má vlastně platit. Jen jsme se tak od něj dozvěděli, že navrhovatel změnového usnesení - zastupitel Říha - tomu nerozumí. Ukázalo se však hlasováním včetně některých i koaličních hlasů, že ten, kdo „nerozumí“ oč v tomto souboji jde, je samotný pan primátor!

Myslíte, že od ledna příštího roku bychom snad mohli jednat jen věcně, na základě předem řádně prodiskutovaných materiálů? Bohužel tomu tak zřejmě ani v roce komunálních voleb nebude. Už distribucí podkladových materiálů až během diskuse k vlastnímu bodu koalice ukázala, že stále neumí a nestíhá připravovat potřebné podklady včas. A co víc, tím do jednání vnáší zmatky a neklid pro naše hlasování. Vyvrcholilo to při projednávání posledních bodů, kdy pan primátor nejprve řekl, že dá dostatek času na seznámení se s novými materiály, aby pak ještě v průběhu jejich rozdávání dal hlasovat. Na naše upozornění na tuto situaci, nám možnost nového hlasování nebyla umožněna. Uvidíme, co na to řeknou ověřovatelé zápisu!

Návrh rozpočtu na rok 2018, předložený v dalším bodu prosincového jednání ZMB, pak potvrdil, jak nadále nesourodá a nekompetentní stávající brněnská koalice je. Jestliže tři předešlé roky nedělala téměř nic v realizaci potřebných velkých investic, tak navrženým rozpočtem chce na poslední chvíli dokázat vše dohnat. Přitom přiloženým rozpočtovým opatřením na přesun finančních prostředků z roku 2017 v rozsahu 121 mil. Kč dokazuje, že letos nezvládla vyčerpat ani o více jak třetinu menší rozpočtovaný objem investic. Že to pro rok 2018 bude pro město znamenat hlavně dopravní kolaps, to ji nezajímá! Na náš dotaz, jak tedy budou tyto investiční akce koordinovat, nám bylo sděleno, že koordinovány budou a že se nemáme bát. Dostatečně poučeni letošním rokem ale máme přímo hrůzu z nepřipravenost koordinace plánovaných akcí!

Navrhovaný rozpočet také nemyslí na zadní kolečka a nepřipouští, že přijdou léta hubená a celková ekonomická konjunktura jednou skončí. Trocha šetrnosti a skromnosti by proto koalici jistě slušela. Přesto věříme, že po volebním roce 2018 po nich Brnu nezůstane jen prázdná kasa a nachystané, často nesmyslné, investice, které posléze budou odepsány. Kdy už si páni radní uvědomí, že město není firma, ale živý organismus, s kterým se musí nakládat jako v rukavičkách!

Je s podivem, jak svým dosavadním vládnutím koalice dokázala vyburcovat občanskou veřejnost k neustálým diskusím, v nichž se občané ptají na rozhodnutí, která vyjdou z koaliční dílny. Ať jde o směny nemovitostí za pozemky pro stavbu atletické haly v Kampusu, za Lužánkami anebo akce typu Meeting, kluziště na Moravském náměstí a další. Pořád a stále je to dokola. Proto věříme, že občanům vydrží paměť na tyto kauzy. Snad už jen tři čtvrtě roku do voleb mnoho škody nenadělá.

Daniel Borecký, Jiří Hráček, Martin Říha, Helena Sýkorová za zastupitelský klub KSČM v ZMB


| Autor: MěV KSČM Brno | Vydáno dne 13. 12. 2017 | 393 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

(c) Mětský výbor KSČM Brno 2009 - 2017. Objednatel: KSČM, zhotovitel: KSČM.
Šíření textových a obrazových materiálů možné pouze s výslovným svolením Městského výboru KSČM Brno. Stránky využívají redakční systém phpRS.