KRÁLOVO POLE

Duha č.4/2013 (září)

všehochuť výroků a názorů, které jsme přečetli a vybrali k Vaší osobní úvaze, hodnocení, pro zasmání, k pláči i vzteku. „Mluvit pravdu má neobyčejné výhody, člověk si nemusí pamatovat co kdy řekl“. (Maurice Chevalier)

Novinářka B. Tachecí položila členu vedení ODS a členu Evropského parlamentu 28. 8. 2013 následující otázku: „Vášproblém (ODS) je, že Vám lidé nevěří.“
Z odpovědi dotyčného vedoucího činitele ODS: „Od roku 2006 do roku 2010 jsme ztratili polovinu voličů, kolik jich ztratíme z té zbylé poloviny, to se ještě uvidí. A já si nemyslím, že by to bylo proto, že Topolánkova a Nečasova vláda vládly špatně nebo že bychom se zpronevěřili pravicovým ideálům. Já prostě tvrdím, že prohráváme a ztrácíme, protože ten umělecký dojem byl prostě špatný! Mirek Topolánek skončil, protože všichni měli plné zuby Dalíka, konec kariéry Pavla Béma přišel, když mu Roman Janoušek přerostl přes hlavu a do třetice Petr Nečas neskončil, protože by byl špatný premiér, ale proto, že paní Nagyová se utrhla ze řetězu. Teď celá ODS platí účty za několik šíbrů, kteří hodovali…“.
Reakce novinářky: „Jak můžu ODS věřit, když všechny své šíbry nechala bez rušení šíbřit tak dlouho? Většina z vás se místo s Nečasem dohadovala s Nagyovou a přecházeli jste to s tím, že se nic neděje. Proč Vám mám teď věřit? Chcete ukázat, že nemáte nic společného se šíbry. Když váš kolega z vedení Chalupa bojuje s Bohuslavem Svobodou o místo na pražské kandidátce, říká: „Já jsem totiž na rozdíl od svých politicky juniorních kolegů prošel vždy stranickými primárkami a nebyl jsem dosazen na post lídra uměle panem Tomášem Hrdličkou.“ Ví pravá ruka ve vedení ODS, co dělá levá?“
Reakce činitele ODS: Ten výrok bych rozhodně nepoužil. A myslím, že v situaci, v jaké jsme, použit být neměl. Ten výrok není pravdivý.“

Předvolební kampaň 2013 u nás začala a politické nuly se začaly hemžit, přebíhat, vynořovat se z politického neznáma a hledat jedničku, za kterou by se postavily, aby nebyly toliko nulami. Navíc z neznáma se vynořily nové strany, které chtějí odsávat hlasy jak levici, tak zbytkové pravici. Naštěstí nabízejí takové programy, že jejich podezřelost by měla trknout i voliče ducha matného. Co si vůbec slibují od Okamurova Úsvitu, od politického cirkusu pod názvem Hlavu vzhůru, Babišovo ANO chce řídit stát jako firmu!  Co si slibují od těchto sbírek nul, které nemají ani kloudné jedničky? Zbývá jen doufat, že jim zkušenost s veverkami stačila!! Různí středopraví a pravicoví „spasitelé“ pod různými názvy mají zakrýt pouze to, že jsou doplněním pravicového tábora, který utrpěl značné šrámy.

Otázka novináře: „Z nedávného Vašeho rozhovoru (M. Kalouska) vyjádření Karla Schwarzenbergra jsem měl dojem, že máte obavy označit se (TOP 09) za „pravicovou“stranu?“ Miroslav Kalousek: „V zemích na západ od nás se proudům, které se u nás označují za „ pravicové“ důsledně říká „konzervativní“. Naši přirození partneři, CDU nebo CSU, což jsou pravicové strany, by o sobě nikdy neřekli, že jsou pravicové. Kdybyste tak označili CSU, což rozhodně nejsou žádní levičáci, naopak je to jedna z nejpravicovějších stran v Evropě, tak se urazí. Podíváme-li se na pravou část politického spektra, pak tady je naprosto stabilní konzervativní strana a tou je TOP 09, která má nezpochybnitelného lídra Karla Schwarzenbergra. To je realita.

Několik poznámek k tomuto „nezpochybnitelnému vůdci pravice“ Schwarzenbergovi: Karel Schwarzenberg je, zdá se, politicky nesmrtelný. TOP 09 ho vysílá do čela bojů o poslanecká místa v Praze, kde vystrnadila z čela magistrátu svého dřívějšího „úhlavního koaličního partnera ODS“ k vůli „drzé rétorice, tuně másla na hlavě jejího vedení, zjevné a notoricky nespravitelné neschopnosti rozhodnout k vůli situaci v ODS (vyjádření M. Kalouska) a spojila se zde s ČSSD, se kterou podle místopředsedy TOP 09 Kalouska je „koalice s ČSSD k vůli neslučitelným programovým rozdílům a ideovým východiskům vyloučena.“ V Praze jim to až tak asi nevadí, ani nezpochybnitelnému celostátnímu pravicovému vůdci.
Tento vůdce v době, kdy se ucházel o prezidentský úřad, poněkud nechtěně uklouzl a vyjevil něco, co nechtěl a co objasňuje i jiné jeho vazby a stanoviska, výrokem, že „to, co jsme v roce 1945 spáchali, by dnes bylo odsouzeno jako hrubé porušení lidských práv a asi by se tehdejší vláda včetně prezidenta Beneše ocitla v Haagu.“
Ve Schwarzenbergově životopisu z pera novinářky Barbary Tóthové, který dotyčný autorizoval, je možné se s překvapením dočíst, že to byl on, kdo dal disidentu Václavu Havlovi podnět k napsání dopisu někdejšímu německému prezidentu Richardu von Weizsäckerovi ve kterém „vyjádřil politování nad vyhnáním sudetských Němců po druhé světové válce“ a „odsun považoval za hluboce nemorální čin“! Psal se 5. listopad 1989!
Je tedy zřejmé, že pan Schwarzenberg se sám občas nezpochybnitelně zamotává do svých vlastních slov a zapomíná na výrok Maurice Chevaliera. Jen zdánlivě vypadá neškodně, ba dobrotivě, když pokuřuje ze své dýmky, pospává nebo mluví o děvčatech!

Otázka novináře: Některé strany daly najevo, že se budou vymezovat především vůči vám (prezidentovi). Jak na to budete reagovat?
Odpověď prezidenta Miloše Zemana: „Vymezovat se proti prezidentovi, který byl zvolen přímou volbou občany, je důkazem chudosti témat. TOP 09 považovala v minulosti za nezbytné vymezovat se jako proevropská strana. Ale protože i sociální demokracie je proevropská, toto téma u voličů jistě nezabere. Kdyby se TOP 09 prezentovala rozpočtovými škrty, které prováděl její ministr financí, nebo sKartami, které rovněž vymyslel její ministr, patrně by nepřekročila ani pětiprocentní hranici. Proto si TOP nutně musela najít náhradní téma. Prostě jí nic jiného nezbývá. Přitom je to trochu komické - naší zemi samozřejmě nehrozí ani jelcinizace, ani putinizace. Po svobodných volbách jmenuji předsedou vlády představitele vítězné strany, jak řečeno předpokládám, že novou vládu bez potíží jmenuji a pak strávím pohodlné čtyři roky, které věnuji především návštěvám krajů a občas pronesu nějaký komentář. Nevidím naprosto žádný důvod k prezidentskému aktivizmu.“

JAK NENALETĚT, NENECHAT S SEBOU MANIPULOVAT A NESEDNOUT NA LEP POPULISTICKÝCH STRAN A HNUTÍ?

Tím, že každý občan-volič bude více domýšlet své rozhodnutí, sám rozvažovat bez nápovědy televizních komentátorů a rozhodovat se s přihlédnutím k poznatkům z nedávného období po posledních parlamentních volbách, mimo jiné i o tom:

  • kdo a ze kterého tábora voliče obelhal, kdo přeběhl do jiného bloku nebo hlasoval v zájmu toho „aby z toho měl“
  • kdo se oháněl frázemi o demokracii, demokratičnosti či nedemokratičnosti té či oné strany, ale přehlížel stávky a demonstrace v letech 2011 a 2012, nedbal toho, co si lidé myslí a co požadují, pohrdal názory a návrhy opozice a odborů, arogantně opouštěl jednací sál Sněmovny při vystoupeních opozičních poslanců atd.

 

Vždyť např. nedávné vyjádření místopředsedy TOP 09 a bývalého ministra financí Kalouska z 31. srpna t. r., (po demisi vlády a rozpuštění Sněmovny), že: „Opoziční práce je stejně důležitá jako práce ve vládě“, vyznívá po uváděné praxi opouštění jednacího sálu k vystupováním a názorům opozice ve Sněmovně jako názorný příklad jeho vrcholného pokrytectví a cynismu!!
Jejich současná volební lákadla: „Víme, kam jdeme“, „Víme, co chceme“- to přece velmi názorně předváděli ještě nedávno! Snad občané na to, co TOP 09 chtěla, nezapomněli!

  • kdo si zabezpečoval prosazení zákonů manipulací s programem jednání Sněmovny, či fikaně pomocí kriminálníků, přeběhlíků či personálních úplatků a kdo jim byl v tomto nápomocen
  • kdo získával a také v těchto předčasných volbách láká voliče na lep své strany a svých zájmů veřejně známými osobami (např. herci, sportovci, lékaři a podobně), kteří jsou fakticky mucholapkami těchto spolků a „stran na jedno použití“. Ukázkovým příkladem jsou v tomto směru Věci veřejné, o LIDEM nemluvě. Nové a velmi četné podobné příklady se vyskytují i v současné předvolební kampani jako houby po dešti!!
  • strany pasující se za středové či středopravicové (ANO 2011, KDU-ČSL, Zelení, apod.) a dokonce i pravicové (ODS, TOP 09) dávají do svých programů sociální návnady, protože vědí, že tři čtvrtiny občanů podporují odstranění regulačních poplatků ve zdravotnictví, kritizují korupci, majetkové a příjmové rozdíly, nedobré vztahy ve společnosti vůbec, sociální nejistotu rodin a domácností, další likvidaci a privatizaci podniků, katastrofální nezaměstnanost, atd. Může mít volič jistotu (zejména po konkrétních zkušenostech s vládnutím pravice u nás), že tyto strany své sliby z volebního programu prosadí a splní??

 

Realita celého polistopadového vývoje (nejen sedmileté vládní angažmá pravicových stran) velmi přesvědčivě dokazuje, že tyto strany si důvěru neprivilegovaných občanů nezaslouží, protože v praxi ukázaly, že na občany v celé řadě důležitých oblastí neberou ohled vůbec.

JE VŠAK SPRÁVNÝM ZÁVĚREM A ROZHODNUTÍM OBČANA NEJÍT K VOLBÁM?

I tzv. „zásadoví nevoliči“ mohli vystřízlivět a poznat z nedávné politické praxe předcházející politické krizi a rozpadu „pevné stojedničkové“ vládnoucí koalice ODS, TOP 09 a LIDEM, že dokonce jediný hlas může být rozhodující při hlasování o závažných opatřeních a zákonech ( viz. daně, církevní restituce)!
Plané plkání u půllitru či sklenky tuzemáku o tom, že není koho volit, jsou pouze mlácením prázdné slámy, podlehnutí lživým mediálním antikomunistickým a antilevicovým manipulacím a alibismem, který se nakonec těmto „principiálním nevoličům“ vymstí a také se jim skutečně vymstil.
Ani před sebou samými se NEMOHOU VYVINIT ALIBISTICKÝM TVRZENÍM, že se zachovali a rozhodli „nestranně a nezávisle!“ Ve skutečnosti TOMU BYLO NAOPAK, protože svým postojem napomohli k možnosti vytvořit bývalou vládní koalici. Výsledky a důsledky činnosti této koaliční party dnes sami pociťují, (mnozí z nich dokonce velmi citelně!), a řeči „my jsme je nezvolili“ jsou jim dnes houby platné!

Andrej BABIŠ, podnikatel, šéf hnutí ANO, které označuje za „středopravé“ změnil názor, že hnutí by mělo zůstat v opozici a v důsledku rostoucích preferencí ANO by naopak chtěl chod státu ovlivňovat z pozice ministra financí!
Některé jeho názory vyslovené v rozhovoru pro Právo ze dne 14. září 2013: „Před rokem a půl jsem zakládal občanské sdružení s tím, že nechci být politik, nechci sedět ve Sněmovně, natož ve vládě. Ale začal jsem vnímat, jak stát funguje, kde se uplatňuje vliv. Uvědomil jsem si, že pokud mám věci změnit, tak musím být v parlamentu. A z tohoto hlediska je pozice ministra financí zásadní. Nejsem politik, jsem obchodník. Zatímco politik za sebou nechává jen prázdné kecy a nenaplněné sliby, já budu ve Sněmovně jiný a budu se ptát natvrdo. A informace k tomu mám. Nejsem zoufalec, který se potřebuje dostat do Sněmovny, aby se uživil. Na rozdíl od těch ostatních politiků, nabízím lidem, že budu pracovat pro ně. Dvacet let jsem dělal pro Agrofert a pro sebe a teď říkám, že když mě, lidi, zvolíte, budu pracovat pro vás, nebudu lhát a nebudu krást. Do politiky podle mého názoru musejí jít lidé majetní a ti, kteří v životě něco dokázali. U nich aspoň bude záruka, že nebudou zneužívat a nebudou krást. Po pravdě nevím, kdo jsou naši voliči. Můj americký poradce říká, že to jsou lidé, kterým je od 18 do 30 let, a lidé z malých měst. Ale nedávno v domově důchodců v Prostějově jsem tam všechny ty babičky přesvědčil a budou mě volit. Lidí se ptám, co si myslí, kdo by se lépe postaral o jejich děti? Zda Karel Schwarzenberg, Bohuslav Sobotka, Miroslava Němcová, nebo Babiš? Myslím si, že já. A stejně tak se lépe postarám o občany této země. Myslím si, že jsem pro ně větší jistota než lidé ze soc. dem. a KSČM.“
Otázka novináře: „Když ale kladete důraz na solidaritu, proč se vám nelíbí progresivní zdanění, jak ho například prosazuje ČSSD?“ Odpověď Babiše:„To je těžké. Mám pravicové hodnoty, vždy jsem volil ODS, chci mít nízké daně a nechci, aby společnost penalizovala úspěšné. Proč mám platit stovky miliónů na daních? Aby je pak takzvaní podnikatelé rozkradli? Vždyť to oni představují organizovaný zločin. S komunisty určitě spolupracovat nechceme. Máme některé své priority, mezi které patří i to, že nechceme měnit daně. Takže pokud je chce ČSSD navyšovat a pokud by na tom trvala, tak bychom s nimi nešli.“

K výše uvedenému dodáváme, že prostějovským babičkám a voličům ANO bychom nepřáli, aby z „těch některých priorit ANO“, které by tito zvolení politici prosazovali a nedejbože realizovali, byli tito důvěřiví voliči zklamáni a rozladěni. Je proto si vzpomenout před rozhodováním na stará přísloví: Pozdě bycha honiti! a Dvakrát měř jednou řež!


| Autor: MěV KSČM Brno | Vydáno dne 14. 10. 2013 | 1068 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

(c) Mětský výbor KSČM Brno 2009 - 2017. Objednatel: KSČM, zhotovitel: KSČM.
Šíření textových a obrazových materiálů možné pouze s výslovným svolením Městského výboru KSČM Brno. Stránky využívají redakční systém phpRS.