Život a dění v Brně

Co pálí občany v Brně?

BRNO – Účinkujícími silně obsazený bod „Vystoupení občanů“ na jednání Zastupitelstva města Brna připomněl jeho člen za KSČM Daniel Borecký:

Např. žádost o odpuštění poplatku za svoz a zpracování komunálního opadu Ústavu sociální péče v Brně-Chrlicích. Jeho klienti i samotná ředitelka ústavu samosprávě města vysvětlili, že za popelnice platí městu 500 Kč za osobu a rok dvakrát – poprvé každý klient sám za sebe a podruhé hradí tento poplatek za klienta ústav. »Na jednání dozorčí rady městské společnosti SaKO, tj. Spalovna a komunální odpady, nám její ředitel vysvětlil, že v chrlickém ústavu plní odpadem jeden kontejner tamní kuchyně a pět kontejnerů klienti. Je nutno podotknout, že z ročního poplatku 500 korun na osobu je měsíční platba 42 Kč pro klienta sociálního ústavu hodně,« uvedl Borecký.

Z dalších bodů jednání zastupitelů zdůraznil potřebu zlepšit práci majetkového odboru magistrátu, aby měl lepší výsledky v naplňování městského rozpočtu. Přes ujišťování představitelů se stav nezlepšil ani propojením 29 radnic městských částí Brna společným informačním systémem a elektronickou informační agendou. Provoz metropolitního informačního systému se v 1. letošním pololetí nezlevnil. »Domnívám se, že v Brně je nutné důsledněji vyhodnocovat ekonomický efekt dotací kulturně-společenských akcí. Nepodařilo se ekonomicky a hospodářsky naplnit očekávání jarní části mezinárodního hudebního festivalu. Dodržovat by se měla i pravidla pro dotace sportovních klubů, aby už nepolykaly veřejné peníze ty, které se z vrcholové úrovně propadly ke dnu,« zdůraznil zastupitel Borecký.

Při stanovení základních proporcí rozpočtu Brna na příští rok se potvrdilo to, co roky kritizují v zastupitelstvu komunisté – provozní výdaje zařízení města mají opět mírně narůst, zatímco kapitálové výdaje nových investic do budoucího rozvoje se až drasticky utlumí.  »Z toho, co jsme roky kritizovali, je až neřešitelná situace. Primátor přiznal, že pokud nastane krizový stav dle zákona prosazovaného ministrem Kalouskem, pak se rozvoj města Brna prakticky zastaví,« upozornil Borecký.

V situaci finanční nedostatečnosti v krytí potřeb města připomněl , že Programové prohlášení Rady města Brna tvrdí, že konšelé nepřipustí zánik poslední velké městské polikliniky, která je v Zahradníkově ulici. Ale jak to chtějí udělat, když ještě loni nedokázali obsadit nájemníky až 1600 metrů čtverečních plochy této polikliniky, čímž nemohla přinášet městu hospodářský efekt. A nyní radní žádali zastupitele o souhlas se zvýšením provozních výdajů této polikliniky.

(vž)


| Autor: MěV KSČM Brno | Vydáno dne 08. 09. 2011 | 2457 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

(c) Mětský výbor KSČM Brno 2009 - 2017. Objednatel: KSČM, zhotovitel: KSČM.
Šíření textových a obrazových materiálů možné pouze s výslovným svolením Městského výboru KSČM Brno. Stránky využívají redakční systém phpRS.