Život a dění v Brně

Brno obnoví funkci hlavního architekta

BRNO – Obnovit funkci hlavního architekta statutárního města Brna, který by hlídal urbánní rozvoj čtyřistatisícové jihomoravské metropole s právem veta, se rohodli brněnští radní. Kvůli hromadícím se problémům k rozhodnutí uznali, že zrušení této funkce a její nahrazení magistrátním odborem územního rozvoje byla chyba.

Žádnou vhodnou osobu na tuto funkci zatím nenašli. Architekty, kteří pracují převážně v soukromé sféře, úřednický plat neláká. Podle představ konšelů by měl být v tlaku zájmů i finančně nezávislý, včetně vztahu k náměstkům primátora. Zbavit jej chtějí úředničiny, aby mohl kreativně vymýšlet a obhajovat rozvojové plány města na veřejnosti.
Chybějící komunikace vedení Brna s občany o rozumnému rozvoji města, včetně direktivního přístupu k řešení aktuálních záležitostí, přinesla radním horké chvilky, nesnáze a nedorozumění. Např. občané měských částí Brno-Dolní Heršpice a Brno-Přízřenice chtějí kvůli tomu za pár týdnů hlasovat v místním referendu o jejich odtržení se od Brna a vytvoření samostatné obce. Nicméně před komunálními volbami by to bylo pro dosavadní představitele radnice nemilé.

»Na tento problém lze nahlížet  dvěma pohledy: Za první je chvályhodné, když se někdo přizná k omylu a chce ho řešit. Škoda, že mu to trvalo řekněme čtyři roky. Mezitím město rozdělily kanceláře architektů, které vylepšovaly nevylepšitelné – viz. chystaná instalace hodin na náměstí Svobody, tématicky inspirovaných úspěšnou obranou Brna před švédskými dobyvateli za třicetileté války, a tudiž  ztvárněných do podoby skoro šest metrů vysoké střely. Hodiny jsou  za „pouhých“ 12 milionů korun. Nebo spor o podzemní  garáže na Zelném trhu,« komentoval situaci brněnský zastupitel a předseda městské organizace KSČM v Brně Ladislav Býček a dodal: »Chybu vidím mj. v tom, že magistrátní odbor územního rozvoje  nebyl při svém zřízení dostatečně vybaven, řekněme odborníky, a na odpovídající úrovni ho vedení města ani nevedlo, ani nekontrolovalo. A druhý pohled je jako jeden z možných předvolebních slibů. Ten by ale v případě rychlého naplnění byl pro město jen prospěšný. K tomu však musí být v Brně k dispozici na úrovni připravený a schválený nový územní plán, po kterém my, zastupitelé, už delší dobu voláme,« uzavřel Býček.

(vž)


| Autor: MěV KSČM Brno | Vydáno dne 30. 08. 2010 | 962 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

(c) Mětský výbor KSČM Brno 2009 - 2017. Objednatel: KSČM, zhotovitel: KSČM.
Šíření textových a obrazových materiálů možné pouze s výslovným svolením Městského výboru KSČM Brno. Stránky využívají redakční systém phpRS.