Život a dění v Brně

Boj proti sinicím na Brněnské přehradě má zpoždění

BRNO - V postupu čištění Brněnské přehrady od sinic vidím jen jediný zádrhel, a to průtahy ve výběrovém řízení, které provádí státní podnik Povodí Moravy, sdělila Haló novinám Anna Hubáčková, vedoucí oddělení odboru životního prostředí Krajského úřadu v Brně.

Podle ní harmonogram vápnění obnaženého dna po snížení přehradní hladiny až o 10 metrů v zásadě nebyl narušen. Jarní vápnění se uskutečnilo a podzimní se plánuje v říjnu či později. Efekt jarního leteckého vápnění ještě nelze plně zhodnotit, monitoring dál pokračuje. Hubáčková přiznala, že příroda může ovlinit výsledek a dopad letošního jarního i příštích vápnění: S tím jsme počítali. Při loňském vápnění jsme měli na počasí štěstí a o přízni počasí můžeme mluvit i letos. Probírali jsme i vliv případných letních povodní, který může projekt posunout.

Se stavbou aeračních věží na dně přehradního jezera k provzdušnování vody, a tím bránění tvorby pro sinice příznivého životního prostředí, se původně počítalo letos. Jestli se tak skutečně stane, záleží na výsledku výběrového řízení a uzavření smlouvy s jeho vítězem, což se zatím nestalo. O problémech a finančních vícenákladech, které nastaly firmám při čistění Brněnské přehrady z důvodu letní povodně, Hubáčková prý neví. K plnění projektu s dotací Operačního programu ŽP nebyla zatím žádná firma vybrána. O dalším postupu může kraj jednat až po uzavření smlouvy s dodavatelem. Avšak čím později k tomu dojde, tím složitější bude projednání změny harmonogramu a postupu prací. Zatím nám příroda kladla relativně malé překážky a byla nám více nakloněna, než lidé. Musím vysoce ocenit vstřícnost veřejnosti k omezení, která souvisejí se snahou o řešení problému na Brněnské přehradě. Doufám, že tato vstřícnost bude později odměněna zlepšením stavu přehradního jezera a kvality jeho vody, uzavřela Anna Hubáčková.

Podle emeritního místopředsedy komise životního prostředí Rady Jihomoravského kraje Jana Satorii (KSČM) však ne ve všem má Anna Hubáčková pravdu. Původní harmonogram projektu čištění Brněnské přehrady, doporučený komisí životního prostředí rady kraje v uplynulém období a schválený zastupitelstvem kraje, není dodržen. Současné dno přehrady po snížení přehradní hladiny o 10 metrů postupně zarůstá plevelnatými rostlinami. Nejen výsledky jarního vápnění budou zcela zákonitě ovlivněny letními povodněmi, stejně tak příští vápnění. Skluz mají i přípravné práce spojené ze stavbou aeračních věží, určených k provzdušňování vody, řekl Satoria Haló novinám. Podle něj k problému, který posouvá plánované náklady na projekt do červených čísel, by mělo zaujmout stanovisko Povodí Moravy, které musí operativně vyřešit výběrové řízení, aby mohla být uzavřena smlouva s dodavatelem. Toto zpoždění může mít nepříznivý dopad na lodní dopravu, chov ryb a také na plánované dodávky elektrické energie z instalované turbíny v tělese hráze a na provoz rekreačních zařízení na březích přehradního jezera, varuje Satoria.


| Autor: MěV KSČM Brno | Vydáno dne 03. 09. 2009 | 1519 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Haló noviny, Václav Žák

(c) Mětský výbor KSČM Brno 2009 - 2017. Objednatel: KSČM, zhotovitel: KSČM.
Šíření textových a obrazových materiálů možné pouze s výslovným svolením Městského výboru KSČM Brno. Stránky využívají redakční systém phpRS.