Aktuality a novinky

Bábo, dědo, volte komunisty

Trvalou součástí pravicové propagandy v celém světě, i u nás, je hluboký až hysterický antikomunismus.

Je to logické a zákonité. Pro kapitalismus, a tedy pro pravicové politiky, je hlavním nebezpečím politika komunistických stran a jejich program vybudování sociálně spravedlivé společnosti, tedy socialismu. Jedině program KSČM u nás a jeho realizace může postavit hráz bezuzdnému hromadění zisků kapitalistických podnikatelů, na úkor sociálně slabší většiny obyvatelstva.

Antikomunistickou propagandu, plnou pouze tvrzení bez argumentů a důkazů, v poslední době pravice doplňuje snahou postavit proti sobě starší generaci a mladou generaci. Je to součást úsilí o prosazení pravicových asociálních reforem – důchodového, zdravotnického a sociálního systému. Bezděk a spol. jim totiž vymyslel povídání o tom, že příčinou zadlužení státu a rostoucího deficitu veřejných financí jsou důchodci – senioři. Na každého musí pracovat až čtyři příslušníci produktivní generace. Důchodci jsou příčinou toho, že mladí ještě nemají vilu, luxusní automobil, několikanásobné dovolené za rok po celém světě. A ti důchodci podporují komunisty, kteří by chtěli dávat ještě vyšší důchody a větší sociální dávky. Toho využívají sociální demokraté, kteří se chtějí dostat k moci prý tím, že využijí pro své mocenské cíle podporu komunistů. Uvedené skutečnosti jsou dnes hlavním obsahem pravicové volební kampaně. Pravice nic konkrétního, protikrizového k nápravě situace nemá.

V posledních týdnech se do tohoto proudu aktivně zapojili i dva umělci mladší generace – Martha Issová a Jiří Mádl - se svým, již mnohokrát rozebíraným klipem »Přemluv bábu« (a dědu, aby nevolili komunisty). Vyvolalo to značnou diskusi, projevy nevole i »vole«.

Česky psaný německý deník MF Dnes tomu ve dnech, kdy téma bylo »žhavé«, věnoval řadu stran svého vydání. Velký rozhovor s uvedenou herečkou i řadu ohlasů. Martha Issová prohlašuje, že je »absolutně nadšena z toho, co jsme rozpoutali«. Prohlašuje, že by bylo ideální, »kdyby to mladé vyburcovalo a šli k volbám. Kdyby pak, díky tomu, nemohl pan Paroubek vytvořit povolební koalici s komunisty, hodně by se mi ulevilo«. Charakteristické pro její odpovědi v rozhovoru (stejně jako pro desítky podobných) je to, že tam není ani jedna konkrétní věta, proč a čím jsou ti komunisti tak nebezpeční.

Nejvýstižnější je, podle mého názoru, ohlas režiséra Zdeňka Trošky, který rovněž MF Dnes zveřejňuje. Konstatuje: »Klip považuji za urážlivý pro starší lidi. Je to vulgární a bezcitné, navíc naivní, protože to způsobí opak, než byl záměr. Musím se smát, když o tématu dřívější doby mluví ti, kdo se narodili a vyrůstali po revoluci. Jenom hlupák může říct, že dřív bylo všechno zlé a teď je všechno dobré.«

Souhlasím s tím, a proto: Bábo, dědo – volte komunisty.

12. května 2010, Václav VĚRTELÁŘ


| Autor: MěV KSČM Brno | Vydáno dne 13. 05. 2010 | 1068 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

(c) Mětský výbor KSČM Brno 2009 - 2017. Objednatel: KSČM, zhotovitel: KSČM.
Šíření textových a obrazových materiálů možné pouze s výslovným svolením Městského výboru KSČM Brno. Stránky využívají redakční systém phpRS.