Informace zastupitelů

A je to!

V pondělí 8. března ve 12.15 hod. končí 4. zasedání Zastupitelstva města Brna, které projednalo celkem 130 bodů. Když odečtu skoro jednu hodinu přestávek, tentokrát způsobených technickými problémy s komunikačním a hlasovacím zařízením, dostávám se na průměr 1,5 minut na jeden bod.

U některých to nepřekvapí – schvalují se mechanicky po důkladném projednání v komisích a výborech – jinde je to překvapivé, protože se o projednání nezvídáme ani v důvodových zprávách. Vedení města – tentokrát především ústy 1. náměstka primátora Roberta Kotziana – raději nabízí osobní setkávání, než by připustilo potřebu členů zastupitelstva dostávat materiály vypovídající. Zřejmě neočekávají zájem o problematiku u většiny členů zastupitelstva (zejména koaličních) a tak se domnívají, že je příliš času stát nebude.

    1. Město má nového ředitele Městské policie. Stalo se tak 44-mi hlasy (kromě TOP 09) prakticky bez diskuze. JUDr. Ing. Jaroslav Přikryl pouze symbolicky vyjádřil svou vizi na můj podnět s odkazem na to, že své záměry projednával v jednotlivých klubech. Poněkud zřejmě zapomenul, že jednání v klubech není veřejnou platformou k občanům. Jako předseda klubu KSČM jsem se tedy spokojil s ujištěním primátora, že koncepce Městské policie bude zpracována a předložena následně.
    2. Společnost STAREZ-SPORT, a.s. si přišla na prostředky z rozpočtu jednak zvýšením základního kapitálu společnosti (9 mil. Kč na rekonstrukci haly Rondo) a také na 2,6 mil Kč na provoz sportovní haly mobilního kluziště za Lužánkami. Nakonec došlo i na představení nového ředitele Mgr. Martina Mikše, kterého nám náměstek Macek představil v zadních lavicích, aniž mu dal prostor pro prezentaci.
    3. Na základě povinností vyplývajících ze zákona o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů byl předložen na vědomí Závěrečný účet Dobrovolného svazku obcí Cyklistická stezka Brno-Vídeň za rok 2009. Rok 2009 není překlep, jedná se skutečně o závěrečný účet, který byl vyvěšen na úřední desce Magistrátu v dubnu roku 2010. Odbor dopravy se rozhodně neunáhlil.
    4. Prostřednictvím schvalování úhrady právní pomoci ve sporu „Trolejbusová vozovna Brno-Komín“ jsme se nějak mimochodem dozvěděli o pravomocném rozsudku Vrchního soudu v Olomouci ze dne 21.10.2010. To, že je rozsudek ve prospěch statutárního města Brna, jsme se dozvěděli až na přímý dotaz při projednávání bodu. Není v této souvislosti bez zajímavosti, že faktura má datum 4.1.2011 a splatnost 15 dní. Inu, odbor dopravy – komise dopravy projednala 11.1.2011.
    5. Pokud se Vám zdá, že navýšení rozpočtových nákladů projektu „Přírodovědné exploratorium“ z 86,2 mil. Kč na 97,2 mil Kč vyžaduje vysvětlení, musí Vám stačit sdělení 1. náměstka primátora, že o podrobnostech navýšení pečlivě jednali. To, že rozhoduje zastupitelstvo aniž by tyto informace dostalo, by se standardem stát nemělo.
    6. Do souborů poskytovaných dotací v různých oblastech, které vznikají na základě předem nastavených parametrů zasahuje v individuálních případech Rada města Brna, která se ani nenamáhá takové zásahy vysvětlit. Ona totiž hlasovala na něčí návrh a výsledek je takový, jaký je. Navrhovatel to také nezdůvodňoval?
    7. Zastupitelstvo přijalo Strategii protidrogové politiky města Brna na období let 2011 až 2014.
    8. Výjimečně nízký počet 34 hlasů dostalo usnesení, kterým byly vybrány nabídky dvou firem v rámci výběrového řízení „Startovací byty na území města Brna“, a to REKO, a.s. (46 bytových jednotek, z toho 7 bj. 1+kk, 39 bj.  2+kk a 24 garážových stání v k.ú Žebětín – 79,3 mil. Kč bez DPH) a IMPERA styl, a.s. (38 bj., z toho 14 bj. 1+kk, 26 bj. 2+kk a 8 bj. 2+1 v k.ú. Bystrc – 72,0 mil Kč bez DPH). Další nabídky nesplnily podmínky výběrového řízení, takže další částka rozpočtovaná na startovací byty bude řešena novým výběrovým řízením. Vedení města slíbilo, že se vypořádá s kritickými připomínkami k podmínkám výběrového řízení, zejména pokud se týká toho, že město neposkytlo vlastní pozemky a tudíž jsou dalším nákladem v ceně. Kritické vystoupení zastupitele za TOP 09 pana Kacera bylo bez odezvy a projevilo se pouze v hlasování.
    9. Zastupitelstvo schválilo:
      1. prodeje bytových domů Krokova 52a, Sýpka 11, Skácelova 39, Skácelova 53, Svatoplukova 86/Podsednická 1, Šumavská 14, Šumavská 16, domovního celku Vodova 51,53 a rodinného domu Pražákova 17/Bohunická 31,
      2. záměry prodeje a stanovilo ceny bytových domů Antonína Macka 5, Antonína Macka 7, Gorazdova 6, Merhautova 106, Palackého tř.2/Antonína Macka 1, Rybářská 11, Šumavská 20, domovních celků Kubešova 10,12,14, Ondříčkova nám. 18/Nezamyslova 45,47,49, vymezených jednotek v bytových domech Cornovova 52a a Jana Uhra 6, stanovení ceny bytového domu nám. 28. října 25 a Palackého tř. 172,
      3. přeřazení do seznamů domů připravovaných k prodeji domovních celků Renneská 33,35,37,39,41,43, Borovská 28,30, Palackého třída 5,7,7a a bytových domů Skopalíkova 13 a Helfertova 38.
    10. Zastupitelstvo v souladu se Statutem města Brna a v zájmu bytové politiky neschválilo MČ Brno-Žabovřesky použití odpisů DHM z VHČ – bytového hospodářství ve výši     3,5 mil. Kč.
    11. Zastupitelstvo vzalo na vědomí již zbytečnou žádost 2607 občanů o vyslovení nesouhlasu s vybudováním hromadných garáží pod Zelným trhem, protože v této věci splnila Rada města Brna slib a vybudování odmítla. Město tak vyhovělo občanům i zájmům města aniž vynaložilo náklady na referendum požadované Stranou zelených před komunálními volbami.
    12. V souvislosti se změnami v projektech financovaných z operačního programu lidské zdroje a zaměstnanost uznal primátor na moje výhrady k formulování usnesení a dodal, že jsem dosáhl velkého vítězství. Dosáhl jsem ovšem pouze nápravy chybně předložených usnesení. Vítězství by si měl připsat sám primátor, který dokázal uznat jiné stanovisko.
    13. Na závěr navázalo vedení města na „trezorovou hru“ při předložení návrhu usnesení na vyjádření zásadního nesouhlasu města se změnami stávajícího systému rozpočtového určení daní ve smyslu snížení podílu hlavního města Prahy a statutárních měst Brna, Ostravy a Plzně, podloženého tabulkami dopadu změn, ale nikoliv nezbytnou argumentací.
    14. V rámci dotazů, připomínek a podnětů členů ZMB jsem komentoval první údaje tzv. cenové mapy nájemného ČR, které vydává Ministerstvo pro místní rozvoj. Upozornil jsem na to, že např. v Blansku udává cenová mapa obvyklé nájemné 85,30-94,30 Kč/m2, zatímco Sdělení MMR č. 180/2009 Sb. na základě zákona          č. 107/2006 Sb., o jednostranném zvyšování nájemného udává cílové nájemné     56,- Kč/m2. Nárůst skoro 70% je alarmující pro vývoj nájemného v městě Brně, kde se cílové nájemné pohybuje podle katastrálních území 75,91-111,97 Kč/m2, protože by vyvedl nájemné na hodnoty kolem 150,- Kč/m2. Proto jsem požádal vedení města, aby zajistilo zpracování objektivních nákladových podkladů pro určení cenových relací v městě Brně, umožňující zohledňovat i kvalitu bytu. Upozorňuji jsem na to, že veškeré dosavadní kalkulace (MMR) neberou v úvahu ceny nájemného v obecních bytech (protože jsou regulované). Při zohlednění obecních bytů by jejich podíl na celkovém objemu nájemních bytů mohl vrátit cenovou mapu na reálnější úroveň. Města a obce jsou jiný vlastník bytového fondu a z povahy veřejné správy musí sledovat nejen příjmové zájmy, ale také odpovědnost za bytovou a sociální politiku.
    15. Přestože Ing. L. Býček upozornil na stav zastoupení města v orgánech společnosti BRNO PARKING, a.s., kde není funkční dozorčí rada, nedošlo od 3. zasedání ZMB k žádnému řešení. Městu již řešení parkování na srdci neleží?

Další již 4. zasedání ZMB skončilo. „A JE TO!“, řekli by společně Pat a Mat. Může to říci i primátor a koalice. Vedení města by se však mělo zamyslet nad způsobem vypořádávání se s předkládáním věcné problematiky zastupitelstvu a vybavování opozice informacemi (pokud o ně koaliční zastupitelé nestojí). Záležitosti projednávané na zasedání zastupitelstva nelze zavírat za dveře kanceláří náměstků pro jednání „mezi čtyřma očima“ s jednotlivými „dotěrnými“ členy opozice. Mohlo by se stát, že vedení města pak nebude mít čas na nic jiného.

Ing. Pavel Březa,
člen Zastupitelstva města Brna


| Autor: MěV KSČM Brno | Vydáno dne 10. 03. 2011 | 1653 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

(c) Mětský výbor KSČM Brno 2009 - 2017. Objednatel: KSČM, zhotovitel: KSČM.
Šíření textových a obrazových materiálů možné pouze s výslovným svolením Městského výboru KSČM Brno. Stránky využívají redakční systém phpRS.