Mezinárodní svátek seniorů slavili posedmé i v Brně

Autor: MěV KSČM Brno <kscm(at)kscm-brno.cz>, Téma: ARCHIV - VOLBY 2017, Vydáno dne: 02. 10. 2017

BRNO - Prosluněné první říjnové odpoledne na brněnském Zelném rynku patřilo zdařilé slavnosti Mezinárodního svátku seniorů. Mnoha stovkám dříve narozených tam vylepšili náladu zpěváci Stanislav Hložek, Jiří Helekal, taneční skupina Druhý dech i národopisný soubor Líšňáček. Důchodci využívali i kavárnu, ve které dostali zdarma kávu a koláček. Zájem měli o vernisáž Fotosoutěže Senior Pas a vyhlášení vítězů.Svátek seniorů vyjádřil úctu a vděk babičkám a dědům za jejich lásku, péči a práci pro rodinu i pro společnost. Na Zelném trhu osobně oslovili seniory kandidáti různých stran k poslaneckým volbám. Např. kandidát na nového brněnského poslance za KSČM Václav Fišer přijel z vycházky do údolí Říčky, kde ho čekala bohatá sklizeň hub. Na náměstí pak ocenil program, který si důchodci v pohodě babího léta doslova vychutnali. "Bydlím s rodiči v jednom domě, proto vím, co potřebují. Své děti vedu k úctě ke stáří, jehož nositelé mohou být pro ně zdroj poučení a moudra. Nepovažuji za pravdivé heslo, že tak, jako dnes jsme se nikdy předtím neměli! Pokud mě lidé v Brně zvolí za poslance, v duchu programu KSČM budu usilovat o zvýšení sociálních jistot pro důchodce tak, aby penze některých z nich už nebyly na hranici bídy. Kdo celý život poctivě pracoval, neměl by jít do penze za trest, nýbrž aby zasloužený odpočinek byla pro ně odměna k důstojnému prožití svého stáří," uvedl kandidát Fišer.

Protože meteorologové předpovídají pro nadcházející měsíce velmi dlouhou, tvrdou a mrazivou zimu, nabádají udělat si větší zásoby třeba peněz na otop. "Pro hodně dříve narozených lidí to bude dost citelné, když se mají ve své domácnosti rozhodovat, co si mohou z oděvů sundat, aby při úsporném topení nezmrzili. Sliby vlád za uplynulých 27 let je nezahřály. Některé důchody na úrovni hranice bídy. Jsou výsměch lidem, kteří po 40 let budovali společenský systém, který jeho odpůrci nedokázali za 20 let vykrást a za dalších 10 let jej zadlužili neuvětřitelnými dvěma biliony korun," konstatoval V. Fišer.

Nynější režim si nedokáže poradit ani se dvěma tisíci bezdomovci na území Brna. Ti trpí podvýživou, nemocemi a v zimě mohou zmrznout. Armáda spásy, Charita a další sociální organizace žijící ze sbírek a milodarů situaci nestačí zvládnout. "Obávám se, že řešení nakonec zbude na obce a jejich rozpočty. Ve společenském systému, na který se desítky let plive, lidé bez domova a žebrající o almužnu nebyli. My, komunisté, víme jak na to, avšak máme přiděleno znamení strašidla či  nálepku nespolupracovat s nimi. Radnice se snaží uchránit bezdomovce od nemocí nebo TBC, např. očkováním proti žloutence. Ale neuchrání je proti prochlanutí, onemocnění až smrti zmrznutí někde venku, protože současný společenský systém neřeší podstatu proč tento palčivý společenský stav vzniká a nepředchází mu," uzavřel kandidát Fišer.

(vž)