Aleš Hubert: Úvaha k volebnímu výsledku

Autor: MěV KSČM Brno <kscm(at)kscm-brno.cz>, Téma: Úvahy, ohlédnutí a vzpomínky, Vydáno dne: 17. 10. 2016

Vážení soudruzi, věřím, že všichni jsme velice zklamáni volebním výsledkem, ale také věřím, že pro většinu z nás takový výsledek nebyl velkým překvapením. Ihned po ohlášení volebního výsledku, který není možné nazvat jinak než debaklem, následovala vyjádření našich čelních představitelů, které mne nemohly nechat chladným.

Rozhořčen jsem byl zejména z kritiky volební kampaně. Soudruh Kováčik šel ještě dál, už snad v prvním nebo možná druhém veřejném vyjádření konstatoval, že je nutné k příštím volbám zorganizovat mnohem masivnější kampaň, která se neobejde bez zapojení profesionálních agentur. Takové vyjádření považuji za absurdní. Mám k tomu dva důvody - KSČM je strana, která si může dovolit obrovské investice do volebních kampaní? Kdo to zaplatí?  Jaká opatření by musela předcházet, aby bylo možné velký objem stranických financí investovat právě do kampaně?

Druhá absurdita (sic ne poslední) je vysvětlování špatného výsledku voleb nedokonalou kampaní. Ano, rezervy jistě byly, ale výsledek komunistické strany stojí a padá na volební kampani?! Poznámkou o omlazení kandidátek soudruh Kováčik rozhodně nenakročil správným směrem. Snad jen zdůrazním, že zisk preferenčních hlasů, který obdrželi mladí kandidáti, jako Bohumil Smutný (654), Emil Pernica (986!), Filip Zachariáš (807!), Jan Lahvička, Adriana Lehutová a další, takové absurdní tvrzení vyvrací. Ne, nejde o mládí, nejde ani o stáří!

Soudruzi, to, co osobně považuji za nejvíce skličující je povolební vývoj událostí. Ten tam je plamenný projev Vojtěcha Filipa v Poslanecké sněmovně "Nejsme spolková země!" kde se ostře vyhranil k politice a servilitě ČSSD! Takový projev, a přiznejme si, na našeho předsedu velice razantní a zásadový ustoupil tomu, co nemohu nazvat jinak, než drobečkovému oportunismu. Urvat co se dá, bez jakýchkoliv komunistických, třídních zásad. Podpořit ty, jejichž politiku jsme sotva před týdnem tak razantně odsoudili mi přijde nejen nedůstojné, ale hlavně, silně krátkozraké. Ptám se proč? Co tím chceme získat, kromě ztráty důvěry u těch, kteří v nás doposud viděli zásadovou opoziční stranu? V minulém období, kdy naše postavení v krajích bylo neporovnatelné jsme nic tak zásadního, pro veřejnost známého nejspíš nevybojovali (mohl by být v opačném případě volební zisk tak žalostný?) Co chceme uhájit nyní, v pozici jakou po volbách máme? Z našeho stranického programu neuhájíme nic zásadního, a co hůř, s takovým počínáním neuhájíme ani svoji čest! 

Kritika z nejvyššího patra se snesla na všechno možné. Respektive, na vše od
KV niž. Já jsem byl vždy přesvědčen o tom, že vysoká funkce sebou nese vždy i vysokou míru odpovědnosti. Jak snadno se někteří z té odpovědnosti vyvlékli! Sjezd jasně určil kompetence a zodpovědnost vedení. Jiří Dolejš zodpovídá za volby. Vojtěch Filip prý politickou odpovědnost nebude požadovat, že prý "naskočil do rozjetého vlaku". Je to opravdu tak málo času pro tak zkušeného funkcionáře? Já nikde od Jiřího Dolejše neslyšel a ani nečetl, že tuto funkci s touto zodpovědností nemůže přijmout, protože se jedná o rozjetý vlak! 

Soudruzi, pokud jsem se opovážil vyvracet tvrzení těch nejpovolanějších, musím říct i já svůj názor, proč podle mého strana ve volbách neuspěla. Od zmíněných představitelů strany se vše odvíjelo od skálopevného přesvědčení, že náš program je dobrý, že se také odvedlo hodně dobré práce, tudíž musí být vina jinde...

Já jsem ale naopak přesvědčen, že náš program není vůbec dobrý. Náš program je nekomunistický, reformistický v těch nejhlavnějších aspektech. Já jsem přesvědčen o tom, že volební porážka tkví právě v naplňování takovéhoto špatného programu.

Naplňování programu, co má nekomunistický charakter táhne stranu ke straně se systémem konformní. Dotáhli jsme to svým působením tak daleko, že oligarcha je vnímán jako "protisystémový rebel" a komunisté jen jako ti co kupčí a je úplně jedno s kým, hlavně aby nějaký ten post byl. To se musí vymstít, je to velice krátkozraká politika. Podle vyjádření, které jsem zmínil v úvodu tohoto dopisu, nedávají  naději na jakoukoliv nápravu pod vedením lidí, kteří takto uvažují. 

V období sjezdových příprav se z různých organizací ozývaly hlasy, které volaly i po celostranické programové konferenci. Myslím, že tato věc by jistě za úvahu stála. Dnes jsem také obdržel výzvu, kterou Vám posílám v příloze. 

Do přílohy jsem také připojil vyjádření k volbám. Po debatě se soudružkou Věrou, jsme se rozhodli sepsat společný článek. Není to náhodou, jelikož naše pohledy v mnoha ohledech, včetně situace kolem voleb značně korelují. Z povolební situace jsem vycítil, že první o co půjde je vyřizování si starých (před i posjezdových) účtů. Opět půjde programová záležitost stranou. 

Vážení soudruzi, chápu, že je dost možné, že momentálně máte jiné priority, které po volbách musíte řešit, ale i tak Vás žádám o zastavení se a rozmýšlení co dál. Pokud nejsme spokojeni s tím, kam jsme došli, nemůžeme dále pokračovat stejným způsobem. 

S pozdravem - Čest práci.
Aleš Hubert