O čem se také mluvilo na zářijovém Zastupitelstvu MČ Brno-střed

Autor: MěV KSČM Brno <kscm(at)kscm-brno.cz>, Téma: Informace zastupitelů, Vydáno dne: 30. 09. 2016

Na toto jednání přišli i občané, aby využili své právo vystoupit a podali dotazy, které směřovaly především na představitele Žít Brno. Jeden z nich položil dotaz p. M. Doleželovi, od kterého chtěl vědět. zda není ve střetu zájmu, když Obec sokolská, jejímž je radní Doležel výrazným představitelem, získává opakovaně od městské části poměrně vysoké dotace a on pro ně v klidu hlasuje.

Na toto jednání přišli i občané, aby využili své právo vystoupit a podali dotazy, které směřovaly především na představitele Žít Brno. Jeden z nich položil dotaz p. M. Doleželovi, od kterého chtěl vědět. zda není ve střetu zájmu, když Obec sokolská, jejímž je radní Doležel výrazným představitelem, získává opakovaně od městské části poměrně vysoké dotace a on pro ně v klidu hlasuje.

Odpovědi se nedočkal, pan Doležal nebyl přítomen. Nemohl tak odpovědět ani na můj dotaz, kdy jsem se pozastavil nad skutečností, že pan radní využívá Zpravodaj městské části nepokrytě ke své vlastní propagaci, v zářijovém čísle mu vyšly hned tři články, jež by se daly hodnotit jako politická agitka jeho soukromé činnosti. Na dotaz jestli to považuje za normální, se ovšem přítomní z již uvedeného důvodu odpovědi nedočkali. Bojí se snad radní Doležel za Žít Brno odpovídat na nepříjemné dotazy občanů a opozičních zastupitelů? Jak jinak si vysvětlit, že hned po skončení jednání zastupitelstva čekal na svoje „soukmenovce“ před radnicí, dovnitř se však neodvážil?

Další občan se zase pustil do náměstka primátora a zastupitele městské části také za Žít Brno Matěje Hollana Vyčetl mu jeho snahy o smiřovaní se sudetskými Němci, kdy si na jeho facebookovém profilu přečetl, že jeden jeho děda bojoval jako Němec ve Wehrmachtu za vítězství velkoněmecké říše a další byl naopak odbojář, díky čemuž po válce jeho rodina dostala dům po odsunutých Němcích. Proto se Hollana zeptal, jestli má v plánu v zájmu usmíření tento dům odsunutým Němcům vrátit zpět. Odpovědi se ani tento občan nedočkal, přesto, že pan Hollan byl na jednání přítomen. Asi k tomu neměl co říct.

Na programu jednání bylo i několik bodů, které oprávněně vzbudili emoce, hlavně bod zabývající se zpackanou rekonstrukcí zastávky na Obilním trhu. Tato funkcionalistická památka byla díky neodbornému zásahu původně najaté firmy Štuk Helma s.r.o. z 95% zdevastovaná a ztratila tak svou původní historickou hodnotu. Zastupitel a předseda klubu KSČM Martin Říha požadoval informace, kolik nás tato záležitost zatím stála. Odpověď vedoucího odboru pana Liškutína byla opravdu zarážející. Nejen, že MČ Brno-střed přišla neodborným zásahem firmy Štuk Helma o tuto památku, z níž zbyla v podstatě jen zřícenina, ale městskou část to stálo přes dva miliony korun. A nejen to! Odborný dozor, který stavbu kontroloval, nedokázal zabránit jejímu zdevastování i přesto, že podle slov vedoucího odboru viděl, jak neodborně je se stavbou zacházeno, celé týdny se nic nedělo,  což nakonec vedlo v podstatě ke zničení stavby. Že s touto firmou nakonec městská část pod vedením Žít Brno a hnutí ANO vypověděla smlouvu, na tom nic nemění.

Také jsme si přímo na jednání zastupitelstva vyrobili dalšího budoucího bezdomovce, o kterého se snad pan Freund, jako uvolněný zastupitel pro sociální začleňování na magistrátu postará. Zastupitelstvo totiž neschválilo řešení ve věci občana pravomocně odsouzeného k výkonu trestu, který je stále nájemníkem v¨jednom z našich městských bytů a samozřejmě tak nemůže platit nájem. Dokonce nám bylo oznámeno, že do projektu Žít Brno Rapid re-housing nemůže být přijat nikdo, kdo je zadlužený. A to přesto, že nám pan Freund tvrdil, že sociálně vyloučené město Brno oddluží a rozdá jim městské byty. Jak je to tedy doopravdy ví snad jen on a pan Hollan.

Vtipný okamžik nastal při projednávání vyhlášky o zákazu požívání alkoholu na veřejných prostranstvích. Řešilo se, které akce pro děti by se měli zahrnout do seznamu akcí, kde bude konzumace alkoholu zakázaná a kde ne, jako je třeba drakiáda na Kraví hoře. Také se přišlo na to, že Ulička Václava Havla, které se přezdívá „chlastací“ (ale i jinak), stále nebyla zahrnuta v seznamu ulic, kde je požívání alkoholu zakázáno. To chtěla koalice změnit. Náš klub si však řekl, že to není dobrý nápad a podal návrh, aby tato ulička byla z tohoto seznamu vyjmuta. Proč by se v uličce pojmenované po našem nejslavnějším alkoholikovi nesměl popíjet alkohol? To by přece nebylo vůbec hezké. Náš návrh bohužel neprošel.

Jiří Hráček, zastupitel MČ Brno-střed za KSČM