Světlo pro Hirošimu

Autor: MěV KSČM Brno <kscm(at)kscm-brno.cz>, Téma: Pozvánky na akce v Brně, Vydáno dne: 29. 07. 2016

Městský výbor KSČM v Brně vyjádřil na svém jednání dne 6. června podporu setkání Světlo pro Hirošimu a doporučil členům strany i dalším občanům se tohoto setkání zúčastnit.

V sobotu 6. srpna od osmé večer začne v  parku Lužánky setkání, kterým se Brno připojí k dalším světovým městům, jako jsou Londýn, Oxford nebo Tokyo. Tento den si připomeneme 71. výročí svržení první atomové bomby na japonské město Hirošima.  Akci pořádá brněnské pobočka Spojenectví práce a solidarity s dalšími neziskovými organizacemi.

Nejde jen o vzpomínání, ale i o připomínku hrozícího nebezpečí. Aktuálně můžeme sledovat vlnu imigrantů mířící do Evropy. „Jako bumerang se západním zemím vrací svržení vlád v Iráku a Libyi. Následkem byla destabilizace severní Afriky a Blízkého východu, která vyvolala vlnu uprchlíků do Evropy,“ snaží se najít příčiny dnešní krize Milan Neubert, mluvčí Spojenectví práce a solidarity. Aktivista Tomáš Vokoun nevnímá možnost použití jaderných zbraní jako téma minulosti: „Nebezpečí jaderné války se zvyšuje. Nová britská premiérka Theresa Mayová se pro jejich možné nasazení vyslovila hned po svém nástupu do funkce. Tradiční jaderné mocnosti, Rusko a USA, se v posledních letech dostaly do střetů zájmů třeba na Ukrajině nebo v Sýrii,“ vysvětluje motivaci organizátorů. V současnosti disponuje 9 jaderných států přibližně 20 000 jadernými náložemi.

Akce se uskuteční u nádrže na konci umělé říčky Ponávky protékající parkem, poblíž ulice Schodová. „Na úvod vystoupí členové spolupořádajících organizací. Na památku obětí vyšleme po říčce plovoucí svíčky,“ upřesňuje program organizátor Andrej Bóna.

Dne 6. srpna 1945 shodilo americké letadlo první atomovou bombu o síle 13-18 kilotun trinitrotoluenu na 225 tisícové japonské město Hirošima. 66 tisíc obyvatel zemřelo okamžitě, do pěti let zemřelo dalších 200 tisíc lidí. O tom, jaký mělo vliv použití jaderných zbraní na kapitulaci Japonska se dodnes vedou spory.

Kontakt:
Andrej Bóna, telefon 720 435 562, mail andrej.bona.95@gmail.com

Spojenectví práce a solidarity

Sdružujeme na společné platformě občanské a politické organizace, iniciativy, ale i jednotlivce, přesvědčené o tom, že se lidé práce musí znovu chopit emancipační iniciativy a získat zpět postavení, které jim ve společnosti, založené na solidaritě, právem náleží.

www.i-spas.cz