Investiční proces není účinně nastaven

Autor: MěV KSČM Brno <kscm(at)kscm-brno.cz>, Téma: Informace zastupitelů, Vydáno dne: 04. 09. 2013

Skončily dovolené a zastupitelé města Brna se sešli již 3. září na 26. zasedání ZMB. Zaujalo nejen vyhodnocování 1. pololetí 2013. Některá rozhodování se dotýkala obecných principů.

  1. Výsledky hospodaření za 1. pololetí 2013 nadále potvrzují dosavadní negativní trendy v kapitálových výdajích, tj. v investiční oblasti. Přestože byly celkové příjmy upraveny nevýšením téměř o 1,0 mil Kč (téměř 10%) proti původně schválenému rozpočtu, dosáhli jsme v plnění na 56,1%. V provozních výdajích zůstalo město na 44,3%, což představuje úsporu cca 0,5 mil. Kč. Jiná je situace ve zmíněných kapitálových výdajích, které byly úpravami zvýšeny o cca 1,5 mil. Kč (zhruba o 50%). V čerpání jsme zůstali na 22,5 %, což představuje hrozbu, že na konci roku opět nenaplníme investiční představy (kdybychom nerealizovali úpravu rozpočtu, bylo by čerpání na rovněž nízkých 34,4 %). Rada města Brna stále doplňuje seznam investic, mění priority čerpání a na nově zařazené investice navyšuje kapitálové výdaje, aniž jsou řádně realizovány investice již dlouhodobě zařazené. Stavebnice investičního procesu je hračka v rukách Rady města Brna, kterou opakovaně skládá a rozebírá a nechce se o ni dělit se zastupitelstvem.
  2. bytové politice města dochází na případy, kdy prodej bytového domu probíhá po jednotlivých bytech a stává se, že některý byt zůstane městu, protože jeho uživatel nepřistoupí (z pochopitelných důvodů) na jeho odkoupení. Rada pak předkládá návrhy na prodeje na základě nabídkových řízení nejvyšší nabídce. Zastupitelstvo schválilo prodej dvou obsazených bytů v MČ Brno-Židenice na základě nejvyšší nabídky třetí osobě a záměr prodeje třetího bytu po zrušení původního nabídkového řízení. Nabyvatelem obou bytů je na základě nabídkového řízení jedna osoba, dokonce s bydlištěm mimo Brno, která se rovněž ucházela o zmíněný třetí byt. Zřejmě město neřeší bytovou problematiku, ale vytváří prostor novým subjektům pro podnikání. Jediným argumentem pro prodej uvedených bytů je složitost pro úřady městských částí při jednání v postavení jednoho ze členů společenství vlastníků jednotek v domě. Touto pohodlností vystavuje veřejná správa nájemníka nejistotě v základních životních podmínkách, jako je bydlení. Město by v takových případech mělo prodávat byty volné, i s tím, že by nájemníkovi nabídlo jiný obecní byt.
  3. Jiným příběhem bytové politiky města je lokalita zvaná Kamenná čtvrť, kde uživatelé domků usilují o jejich odkoupení z majetku města. Město nemá žádný obecný důvod pronajímat takové osamocené domky, a přesto se brání jejich prodeji s odkazem na zanedbanou infrastrukturu v lokalitě. Údajně by si město zhoršilo své postavení jako investor, kdyby nebylo vlastníkem předmětných nemovitostí. Vtipné na tom je, že na investice nejsou prostředky a jejich realizace se odhaduje na rok 2025. Proto 33 zastupitelů schválilo přeřazení dvou domů v lokalitě ze seznamu domů určených k prodeji a do seznamu domů, které si město ponechá po dobu nejméně 15 let. Náklady na dosavadní přípravu prodeje včetně na oddělovací geometrické plány na vymezení předmětu prodeje zřejmě město odepíše.
  4. Město se konečně rozhodlo nabýt maloměřické fotbalové hřiště z majetku společnosti České dráhy, a.s., a to díky Městské části Brno-Maloměřice a Obřany, která se v zájmu svých občanů rozhodla uhradit 50% kupní ceny.
  5. Včerejším rozhodnutím zastupitelstva možná již skončí útrapy Společenství vlastníků jednotek Koliště 11, kteří bránili zázemí svého domu před prodejem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže za účelem vybudování parkoviště osobních automobilů. Město vrátí uhrazenou kupní cenu a bude následně rozhodovat o dalším využití pozemku.
  6. Zoologická zahrada města Brna, příspěvková organizace, oslavila (za dodatečné podpory města) své 60. narozeniny. Ani v takovém věku nemá klid, protože zastupitelstvo projednávalo a schválilo změnu názvu, a to s ohledem na rozšíření aktivit o „stanici zájmových činností“, která podléhá schvalovacímu procesu jako školské zařízení. Nový název „Zoo Brno a stanice zájmových činností, příspěvková organizace“, který považuji za nesystémový a nešťastný, obhajoval náměstek primátora nelogicky odkazem na zachování stávající zkratky „Zoo Brno“. To však s konstrukcí úplného znění nesouvisí. Navrhoval jsem proto název „Zoologická zahrada a stanice zájmových činností Brno, příspěvková organizace“, ale získaná podpora nedostačovala.
  7. V informativní části je významná otázka dalšího postupu města ve věci možného odkupu majetkového podílu společnosti Messe Düsseldorf GmbH ve společnosti Veletrhy Brno, a. s., která je ve fázi zadání ohodnocení tohoto podílu.

Domnívám se, že politické reprezentace by měly najít k sobě cestu a přistoupit na nový formát komunikace. Jistě je užitečné setkání předsedů klubů s primátorem den před zasedáním zastupitelstva, která přispívají ke zlepšení průběhu samotného zasedání. Ale ukazuje se, že výrazné rezervy jsou v obecnějších přístupech. A koalice sama na to nestačí. Nebo si to ani neuvědomuje?

Ing. Pavel Březa,
člen Zastupitelstva města Brna