Hranice míry solidarity byla proražena!

Autor: MěV KSČM Brno <kscm(at)kscm-brno.cz>, Téma: Ohlédnutí za akcemi ..., Vydáno dne: 27. 08. 2012

Slovenský Holíč hostil v sobotu 18. srpna levicově smýšlející občany obou našich národů. Ti si pietními akty u pomníků padlých a hrdiny SNP Mirka Nešpora i v městském amfiteátru připomněli svoji vzájemnost a společný odkaz Slovenského národního povstání. Střídavě na moravské, či slovenské straně hranice se takto sešli už po 22.K návštěvníkům ze všech konců Slovenska (např. z Košic), Moravy i Čech (dokonce z Plzně) po hostiteli - primátoru města Holíče a náměstka předsedy Trnavského samosprávného kraje Zdeňku Čambalovi, promluvil předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip a předseda ÚV KSS Jozef Hrdlička. Primátor mj. zdůraznil, že před 68 lety Slováci s Čechy a příslušníky dalších 30 národů se společně snažili po mnoha těžkostech a mnoha mrtvých ve Slovenském národním povstání zbavit Slovensko fašistické nadvlády. Tato událost není pouhá zaprášená historická vzpomínka, protože hrůzné události by se mohly opakovat.

Předseda českých komunistů Vojtěch Filip varoval před nebezpečím vlivu neofašismu ve společenstvech evropských národů, které dovedli kormidelníci nových pořádků do společenské a ekonomické krize. Umožnili by to lidé, kteří odmítají uvědomit si důsledek kroků některých pravicových politiků, kterým i dávají svůj volební hlas. Filip též varoval, aby lidé nepodceňovali šílence, kteří vyhrožují odpálením bomb, nebyli neteční k  tvrdým protisociálním opatřením vlády a oddaně netrpěli zhoršující se sociální situaci obyčejných lidí v SR i ČR. Podle Filipa hranice solidarity byla proražena, když napříště bohatí už nemají být solidární s chudými. Tedy bohatí nebudou danit své ziskové bankovní převody, avšak lidem s nízkými příjmy se „zvedne žlab“ navýšením plateb daně z  přidané hodnoty ze všeho, co je obklopuje.  Předseda komunistů zdůraznil, že KSČM i KSS chtějí vrátit našemu životu lidské hodnoty humánní společnosti. Žádná levicová strana nemůže slevit ze snahy zajistit práci a zaslouženou odměnu za ni pro všechny a zároveň být solidární se spoluobčany v horší sociální situaci.

Předseda slovenských komunistů Jozef Hrdlička odmítl označování tradičních levicových setkání Slováků a Čechů na Pomezí za pláč nad minulou federací či nad prvním pokusem o socialistickou společnost. Lidé na ně chodí z vlastní vůle, aby si připomenuli i odkaz společného boje proti fašismu na Slovensku. Zdůraznil, že v  SNP bojovalo 60 tisíc  vojáků a na 20 tisíc partyzánů mnoha národností. Novodobá forma fašizace se nyní projevuje ve světě např. občanskou válkou v Sýrii. Přes eskalaci imperiálních snah o nadvládu se hledají nové formy socializmu ve 21. století. Nová slovenská sociálnědemokratická vláda Roberta Fica   hodně  slibuje, ale uvidí se, co z toho splní. Komunisté podpoří jen reálné vládní kroky, které skutečně pomohou lidem z problémů ven a z nouze v třídně rozdělené společnosti.

Plynulou slovenštinou (hovoří stejně i česky) vystoupil velvyslanec Bolívarské republiky Venezuela v ČR Victor Julián Hernández León.  Za největší nebezpečí označil neoliberální imperializmus, který útočí na celém světě na suverénní svobodné národy a jejich státy, které se jeho představitelům znelíbí a nejsou jim po vůli. Nyní aktuálně činí Velká Británie nápor na svobodnou republiku Ekvádor, včetně obklíčení ekvádorské ambasády v Londýně a hrozby, že bude bez ohledu na Vídeňskou smlouvu protiprávně obsazena Brity. Velvyslanec dále informoval, že 12 jihoamerických zemí skupiny Alba chce dál uplatňovat bolívarskou alternativu socialistického společenství a vyjadřuje solidaritu s Ekvádorem, »Pokud nebude socializmus, nebude ani mír a pokrok pro lidi na naší planetě. To platí i o Ekvádoru, jehož vůli chtějí Britové ve své imperiální snaze zlomit. Stejně tak USA útočí   zejména na Venezuelu, Argentinu, Ekvádor, Nikaraguu. Desítky let hrdinně odráží jejich blokádu ostrovní Kuba, « zdůraznil velvyslanec Hernández a vyzval veřejnost k solidaritě s lidem Ekvádoru.

Na řadu dotazů pak spolu s nimi odpovídali i poslanci Pavel Kováčik, Marta Semelová, Vojtěch Adam (jednička do krajských voleb v Jihomoravském kraji), Miroslav Grebeníček, kandidát KSČM na senátora v brněnském volebním obvodu č. 59 Martin Říha i zastupitelé a funkcionáři strany.

Programem tradičně provázeli předsedkyně Pražské rady KSČM Marta Semelová a lidový vyprávěč Ĺudomil Kuba z Trnovce. O dobrou náladu se postaral i vystoupení mažoretky ze Sobotiště, dechovka Májovanky, orientální tanečníci skupiny Tarana a folklorní soubor Valša z Holíče. Setkání ukončila symbolická partyzánská vatra. Za rok na Moravě!                                                                                                                                                                         

Tibor DÁVID
foto autor