Pieta v Brně

Autor: MěV KSČM Brno <kscm(at)kscm-brno.cz>, Téma: Ohlédnutí za akcemi ..., Vydáno dne: 09. 05. 2012

BRNO – Piety k 67. výročí ukončení 2. světové války se konaly včera v Brně.


Kytici květů tam položila i delegace klubu jihomoravských krajských zastupitelů KSČM v čele s jeho předsedou Stanislavem Navrkalem a místopředsedou Pavlem Březou.Občané s představiteli Jihomoravského kraje i města Brna, zástupci zahraničních ambasád a dalšími celebritami se poklonili památce stovkám zabitým čs. odpůrcům nacizmu a fašizmu na popravišti v Kounicových studentských kolejích. Též u Pomníku vítězství na Moravském náměstí u zdařilé sochy Rudoarmějce v pozici Zastavte Palbu! od národního umělce Vincence Makovského. Kytici květů tam položila i delegace klubu jihomoravských krajských zastupitelů KSČM v čele s jeho předsedou Stanislavem Navrkalem a místopředsedou Pavlem Březou.
Vicehejtman Václav Božek v projevu zdůraznil, že v dubnu a v prvních dnech května 1945 přišlo o život na území Jihomoravského kraje při jeho osvobozování od německých fašistů a nacistů přes 10 000 sovětských vojáků a 1500 vojáků rumunské královské armády v sestavě 2. Ukrajinského frontu. Z toho přes 4000 vojáků zahynulo do 5. května při osvobozovacích bojích v ulicích metropole Moravy Brna.

Vzpomínka na ně a vzdání holdu jim je zároveň výzvou k bdělosti vůči těm, kteří hledají příležitost k novému mocenskému přerozdělení světa třeba i další válkou.

(vž)