Rozpočet města Brna postrádá filozofii

Autor: MěV KSČM Brno <kscm(at)kscm-brno.cz>, Téma: Život a dění v Brně, Vydáno dne: 13. 12. 2011

BRNO – Rozpočet města Brna pro rok 2012 postrádá filozofii. Tu není schopna najít ani vládnoucí radniční koalice ČSSD s ODS. Při řešení návrhu rozpočtu Brna bylo vidět, že část zastupitelů rozpočtu, ani hospodaření města nerozumí. Až se to možná naučí, může být v důsledku jejich dnešního počínání už pozdě.

Na tiskové konferenci to uvedl předseda brněnské organizace komunistů a městský zastupitel Ladislav Býček. Při jednání samosprávy k městským zastupitelům ironicky poznamenal: »Připravte se na to, že opozice v krátkém čase bude muset být schopna navrhnout nový jiný rozpočet. Opozice musí na sobě pracovat tak, aby byla schopna navrhnout hlavní čísla – model rozpočtu zcela nového!«

Projednávání návrhu rozpočtu Brna na rok 2012 probudilo zájem části veřejnosti o něj natolik, že lidé vyšli do ulic demonstrovat proti opravě Janáčkova divadla, které mělo být kvůli tomu pět měsíců uzavřeno a operní soubor s orchestrem postaven mimo provoz. Přitom v rozpočtu města na příští rok není na opravu Janáčkova divadla ani koruna. Ze všech příspěvkových organizací pouze toto divadlo nebylo kráceno na dotacích, dostane na provoz stejně jako letos 270 milionů Kč a tři miliony navíc. Naopak zdravotní, sociální a jiné potřebné organizace dostanou od města příspěvek dohromady o 112 milionů Kč menší. Zastupitelé se nezabývali podstatným – kam vývoj města směrovat a co dělat ke zlepšení svízelného stavu.

Brněnské městské zastupitelstvo se dle Býčka dělí na dvě skupiny: Jedna část samosprávy chce naivně rozdávat prostředky potřebným bez ohledu na finanční zdroje v pokladně a ekonomickou situaci. Přitom dál odkládá nezbytné investice – jen na dopravní stavby místního významu v Brně bude nutné mít v r. 2013 v rozpočtu dokonce 1,7 miliardy korun!  Třeba podzemí Merhautovy ulice je už v katastrofálním stavu s hrozbou havárií. »Zastupitelům vadí výdaje 26 milionů Kč za odtah vozidel a 26 milionů za jejich vracení. Přitom nechtějí vydat z rozpočtu 65 milionů Kč na stavbu parkovacího domu v Kopečné a na přípravu dalšího domu v Panenské ulici. Nedokáží se rozhodnout ani zda do Parkinghousů má město vůbec investovat a nepřenechat tuto záležitost komerční sféře,« uvažoval Býček.

Připomněl, že někteří členové samosprávy nechápou, že v krizové situaci se mají dělat nezbytně nutné věci. Třeba v bytové politice nechtějí startovací byty pro mladé a sociální byty pro chudé. Nechtějí ani posílit rozpočet v sociálním zabezpečení, kde nastávají problémy spojené s přestavbou DPH a cenových nákladů, když vláda nesanuje důchodce tak, aby byli schopni hradit zvýšené ceny energií a jiných plateb.

(vž)