Část brněnských kulturních institucí zápasí o přežití

Autor: MěV KSČM Brno <kscm(at)kscm-brno.cz>, Téma: Život a dění v Brně, Vydáno dne: 10. 11. 2011

BRNO – Stovka brněnských kulturních organizací a institucí, napojených na dotace z městského rozpočtu, zápasí ve výhledu do budoucna o přežití. Vedení magistrátu vyhlásilo, že všem příspěvkovým organizacím dá příští rok o 20 procent peněžních dotací méně.

»Ty, kteří dosud hospodařili hospodárně, může toto plošné magistrátní opatření zlikvidovat,« podivil se na tiskové konferenci předseda komunistického klubu zastupitelů města Brna Pavel Březa. »Jestliže si vederní města vybere vlastní příspěvkové organizace, aby je finančně zlikvidovalo, je to špatný technokratický přístup. Když nemám peníze pro všechny, hledám způsob, jak vytvořit podmínky pro fungování několika subjektů, zatímco ostatní půjdou do útlumu či rušení. Ale všem krátit peníze tak, aby s nimi nikdo řádně nevystačil, připomíná postup likvidace vlastních dětí. « přiznal šéf klubu KSČM Březa.

K financování brněnské kultury se na jednání městské samosprávy vyjádřili zástupci Filharmonie Brno, Divadla Husa na provázku či Národního divadla Brno. Zvlášť silně zaznělo volání po odvolání Daniela Dvořáka z funkce ředitele Národního divadla. Dvořák dostal příležitost, aby se před zastupiteli k situaci vyslovil. Do svých kritiků se pustil s takovou razancí, že si svoji ředitelskou pověst spíše ještě více pošramotil. »Volání po jeho odvolání není naše karta. Tou nebudeme hrát. Budeme se dívat, jak to dopadne,« poznamenal Březa.

Další z brněnských komunistických zastupitelů Brna Daniel Borecký poukázal na skutečnost, že současná konkrétní praxe znovu a jednoznačně potvrzuje platnost marxistické poučky, že kultura je součást společenské nadstavby, zatímco ekonomika a hospodářství základna. Bortí-li se v krizi hospodářský základ, nelze udržet dosavadní obrovský rozsah experimentálních a jiných divadelních forem, výstav a vůbec celou škálu kulturních aktivit. Na ně vydává Brno za svého rozpočtu v na jednoho svého obyvatele nejvíce prostředků ze všech velkých měst ČR. V době krize je nezbytné v porovnání s obdobím štědrosti kulturní aktivity utlumit – řekl Borecký. Zdůraznil, že bude zajímavé sledovat, jestli vedení města dodrží ohlášenou jednotnou dvacetiprocentní finanční restrikci vůči všem svým příspěvkovým organizacím. Nebo to dopadne tak, že ti, kteří nejhlučněji křičí a protestují, dostanou peníze na úkor  těch ze svého ranku, kteří se nemohou či neumějí ozvat a dravcům bránit.

(vž)