Rekonstrukce hvězdárny spěje k závěru

Autor: MěV KSČM Brno <kscm(at)kscm-brno.cz>, Téma: Život a dění v Brně, Vydáno dne: 06. 06. 2011

BRNO - Rekonstrukce hvězdárny a planetária v Brně skončí za dva měsíce. Pak dostane nové vybavení a veřejnosti se otevře v listopadu. Patronem projektu za 92,4 milionu Kč (z toho EU 65 mil.Kč, zbytek rozpočet města) je jediný československý kosmonaut a poslanec EP za KSČM Vladimír Remek. Ten se zde jako dvanáctiletý školák začal zájmově věnovat výzkumu vesmíru.

Kosmonaut Remek s primátorem Romanem Onderkou včera na kontrolním dnu ocenili postup  první části přeměny hvězdárny a planetária. Dostane moderní dalekohledy, interaktivní výstavu o sluneční soustavě, unikátní rozhlednu, výstavní prostory, malé planetárium i sál pro demonstraci nejrůznějších fyzikálních jevů. Výrazně obmění vzdělávací pořady i multivizuálních představení pro veřejnost. »V nové podobě nabídne veřejnosti, školním výpravám a turistům moderní pohled na astronomii i jiné přírodovědné obory. Stane ústředním místem tohoto způsobu vzdělávání v ČR,« řekl Onderka. Po podzimním dovybavení přístroji za 50 milionů Kč a jejich čtvrtletím záběhu bude areál znovu otevřen na jaře 2012.

Hlavní ideou projektu s názvem „Přírodovědné exploratorium“ je změnit Hvězdárnu a planetárium Brno z „klasické“ ryze astronomické instituce v multivizuální centrum. Důraz klade na popularizaci moderních vědeckých poznatků z astronomie, ale i fyziky, matematiky, geologie, chemie apod. Záměrem je hledat nové, nečekané, opomíjené či překvapivé formy přírodovědného vzdělávání a vytvořit prostor, ve kterém se věda stane vášní těch, kteří ji tvoří i obyvatel města.

V polovině roku 2012 bude v sále velkého planetária instalován také nový interaktivní systém celooblohové digitální projekce, která umožní vizualizaci libovolného statického či dynamického obrazu (tzv. digitální planetárium). Třeba minulý vývoj vesmíru nebo jaká může být za určitých podmínek jeho budoucnost.

Kosmonaut Remek  uvedl, že na otevření přivede kosmonauty a astronauty, kteří zde už byli. Tato ojedinělá stavba si to zaslouží. Rovněž informace o ní si zaslouží být rozneseny do řady zemí. »Ocení to i Brňané a toto město vědy, výzkumu a univerzit, do kterého toto přírodovědné exploratorium na brněnské hvězdárně dobře zapadne. K tomuto místu mám i srdeční vztah. Nedaleko odtud jsem chodil do ZŠ v Botanické 70 a na hvězdárnu jako dvanáctiletý člen astronomického kroužku. Vítali jsme zde let Gagarina. A v r. 1969 jsem v Brně letěl poprvé s vojenským letadlem Mig – 21. Brno má nyní v této mimořádné stavbě dobrou příležitost. Setkaly se na ní dobrý nápad, dobré peníze a dobrá součinnost. Je vidět, že se posouvá k cíli.
Včera jsem byl na lidové hvězdárně ve Vlašimi, také ta má za sebou velmi silný příběh, peripetie s její privatizací. Brno se přetváří v dobře pojaté centrum vysokých škol, vědeckých a výzkumných ústavů. Brněnská hvězdárna s planetáriem bude přitom v souhrnu výměny informací pro motivaci mladých lidí velmi užitečná ,« řekl.

(vž)