Zastupitelé podpoří rekonstrukci divadelních budov v Brně

Autor: MěV KSČM Brno <kscm(at)kscm-brno.cz>, Téma: Život a dění v Brně, Vydáno dne: 25. 05. 2011

BRNO - Se stavem Janáčkova i Mahenova divadla v Brně se seznámili exkurzí do jejich útrob od provaziště po spodek točny (s výškovým rozdílem až 42 m) zastupitelé, členové komisí rady výborů zastupitelstva města Brna a jeho městských částí. Na požádání členky Zastupitelstva města Brna Heleny Sýkorové (KSČM) provedl účastníky exkurze budovami provozně-výrobní náměstek ředitele Národního divadla v Brně Jan Petr.

Náměstek Petr členy samospráv informoval, že přibližně v polovině je rekonstrukce půl století staré Janáčkovy opery (postavené dle o pět let starší předlohy - Lipské opery) . Opravuje se od 90. let a je předpoklad, že si ještě vyžádá investici kolem 450 milionů korun. Čeká ji ještě rekonstrukce orchestřiště, zvukového a světelného systému, inženýrských sítí, interiérů a obnova mobiliáře atd. »Pak by mohlo dojít na rekonstrukci  sousedního  Mahenova divadla z let 1881 až 1882, kde je ledacos už na hranici životnosti a poměrně často se zde potýkáme s haváriemi jevištní technologie. « sdělil náměstek Petr.

Pochlubil se, že Janáčkovo divadlo se 1100 sedadly pro diváky má největší divadelní točnu v Evropě (s průměrem 17,6 metru) hned po Velkém divadle v Moskvě. Umí rychle naklonit celé jeviště nebo rozpohybovat šest jevištních stolů, které i s kulisami a herci zajíždějí až 3,5 metru nad jeviště nebo o stejnou délku i pod ně. Za tuto moderní technologii vděčí Národní divadlo rekonstrukci financované Statutárním městem Brnem v r. 2009.

Mahenovo divadlo, dříve Městské německé divadlo, jako první divadlo na světě kompletně osvětlil svými 1996 elektrickými žárovkami jejich vynálezce Thomas Alva Edison. Sochy zbývajících čtyř Edisonových žárovek do dvou tisíc a základ původní elektrárny k jejich napájení jsou před divadlem na okraji Malinovského náměstí. Edison přijel kočárem z Vídně brněnské divadlo osobně rozsvítit. Mahenovo divadlo s opotřebovaným interiérem divadelního sálu a jevištní technologií na hranici životnosti též potřebuje omlazení jako sůl. Funguje často díky improvizačnímu umění a schopnosti strojníků, jevištních techniků, zvukařů a osvětlovačů vědět si poradit v situacích při nečekaném výpadku ledasčeho.

Zastupitel MČ Brno-střed Aleš Kříž (KSČM) uvedl: »Velmi mě zaujalo technické zázemí divadel. Budova Mahenova divadla potřebuje z vnitřku i z vnějšku omlazovací kůru. Je obdivuhodné, že s technologií z 30. let minulého století umějí zaměstnanci odvádět takové výkony. Je vidět, že je nutné do těchto zařízení více investovat. Mrzí mě, že už osm let se pouze mluví o stavbách parkovacích domů pro vozy návštěvníků obou divadel. Věc se od té doby kupředu nepohnula. V tom vidím velkou rezervu činnosti samospráv Brna i Brna-střed. Je potřeba, aby v nově připravovaném Územním plánu města Brna byly plochy pro parkování u divadel skutečně zajištěny.«

Rovněž zastupitel Brna-střed Jiří Hráček (KSČM) k tomu dodal: »Je škoda, že divadelní budovy spadají majetkově pod město. O tyto kulturní stánky by se měl starat, dle mého názoru, především stát z rozpočtu ministerstva kultury. A z jeho rozpočtu by měly být i spraveny. Pokud se tak nestane rychle, může to nepříznivě ovlivnit  jejich budoucnost,« uvedl mladý zastupitel Hráček.

(vž)