Neonacisté opět v Brně

Autor: MěV KSČM Brno <kscm(at)kscm-brno.cz>, Téma: Život a dění v Brně, Vydáno dne: 07. 04. 2011

BRNO – I letos chtějí čeští neonacisté předvést 1. května pod záminkou oslavy Svátku práce v Brně svoji nenávistnou odsouzeníhodnou kampaň.

Městská část Brno-střed a Magistrát města Brna dva jejich nahlášené pochody městem nepovolily. Krajský soud v Brně jejich zákazy pochodů zrušil pro „neopodstatněnost.“ » Co je neopodstatněného na tom, že by tito obdivovatelé organizovaného vyhlazování národů kvůli odlišné barvě pleti a příslušnosti k jiné, než bílé respektive germánské rase mohou vyjadřovat podporu zločinným postojům s cílem vyvolat ve společnosti strach a nenávist? Takové názory jednotlivců mají skrytě zneužít demokratická práva občanů, která pravicoví extremisté sami systematicky popírají a opovrhují jimi. Pokud Nejvyšší správní soud včas neprojedná kasační stížnost brněnského magistrátu vůči soudnímu zrušení zákazu pochodu neonacistů, zřejmě se dočkáme jejich provokace ve čtvrti obývané hojně romskými spoluobčany,« uvedl mladý zastupitel MČ Brno-střed za KSČM Jiří Hráček.

»My komunisté musíme opět stát v čele antifašistického boje stejně, jako před a v době druhé světové války, za práva všech lidí bez rozdílů, bojovat proti jakékoliv formě útlaku rasové, národnostní i sociální! Nesmíme přihlížet, jak neonacisté vykrádají a přivlastňují si komunistický sociální program, kradou naše hesla. Zároveň zastírají své skutečné cíle stejně, jako nacisté před druhou světovou válkou,« rozhořčil se Hráček. Podle něj levicové a pokrokové organizace i jednotlivci by se měli sjednotit proti neonacistickému nebezpečí, které je rok od roku viditelnější.
»Jednoduchá řešení neexistují, přičemž odstranit nezaměstnanost, chudobu a vyřešit problém s tzv. nepřizpůsobivými občany lze systémovým přechodem od vykořisťovatelské kapitalistické společnosti k sociálně spravedlivější společnosti socialistické. Každý, komu záleží na demokratické společnosti, by měl přijít a říct neonacistům jasné „ne,“« uzavřel nejmladší zastupitel Jiří Hráček.

Podle něj jen společný boj proti fašizaci společnosti může být úspěšný. Stejně jako nedávná blokáda neonacistického pochodu v Drážďanech i za účasti mladých komunistů z ČR. Proti neonacistům se tam úspěšně společně postavili komunisté, anarchisté, socialisté, zelení a další antifašisté. Mělo by tomu být i 1. máje v Brně.

(vž)