Kdo profituje z předražených nákupů ve zdravotnictví?

Autor: MěV KSČM Brno <kscm(at)kscm-brno.cz>, Téma: Aktuality a novinky, Vydáno dne: 31. 08. 2010

BRNO – Zprávu z médií, že ostravská Fakultní nemocnice koupila kybernetický nůž pro léčbu nádorů za 10 milionů dolarů, když ve světě se takový nůž normálně kupuje za tři až pět milionů dolarů, komentoval včera uznávaný brněnský onkologický odborník prof. Jan Žaloudík.

»Vydělali na tom překupníci, kteří zařízení převáželi přes Atlantik, včetně na ministerstvu. Projeví se to např. v počtu koupených jachet. Vím, že stejné přístroje i drahé léky byly v různých nemocnicích kupovány za různé ceny. Předražování jsme čelili tím, že jsme se předem informovali na ceny v zahraničí a důsledně dodržovali pravidla výběrového řízení, případně je rušili, pokud nabízené ceny byly vysoké. Doporučoval bych nejdříve si ověřit cenu na zahraničním trhu a teprve pak vyhlásit výběrové řízení. Předejít podobnému předražování za veřejné peníze od  poplatníků zdravotního pojištění lze jedině systémem společných výběrových řízení. Tak je praktikuje Jihomoravský kraj hromadně pro všechny své příspěvkové organizace. Nákupy energií, vody, veškerého vybavení a léčiv i do krajských nemocnic tu zajištuje za množstevní slevy společnost Cejiza – Centrální jihomoravský zadavatel,« vysvětlil Žaloudík s údivem nad cenou nákupu pro Ostravu.

Vznesl i dotaz : Proč by takový systém nešel zavést ve všech krajích a na ministerstvu zdravotnictví? Vždyť jeden z privátních řetězců ve zdravotnictví ČR to dělá přesně tak – nakupuje do svých nemocnic centrálně i minerální vody. »Pokud by se vyskytla potřeba v přibližně stejnou dobu koupit a financovat ze státního rozpočtu např. několik ultrazvuových přístrojů, mělo by se výběrové řízení vyhlásit zároveň tak, aby se významně dalo pracovat s cenou! Před uvedením nových přístrojů do provozu by mělo mít zdavotnické zařízení uzavřenou smlouvu s pojišťovnami. Pokud se tak nestane, vzniká nelogičnost – ze státního rozpočtu se nakoupí přístroj, jeho provoz se hradí z veřejných prostředků a pacienti si za ošetření musejí připlatit,« pohoršoval se Žaloudík.
Původním povoláním rovněž lékař, poslanec a kandidát KSČM na senátora za okres Brno-venkov Vojtěch Adam k tomu doplnil: »Jistě proběhlo výběrové řízení, jehož podrobnosti neznám a tak si netroufám celou záležitost hodnotit. Pokud je pravda to, o čem informovala média, tak je to závažná věc a měla by být předmětem zájmu příslušných orgánů. Ironicky a v souvislosti s tím, co se dnes děje, bych řekl, že šetřit se musí ať to stojí, co to stojí…«