Výsledkem voleb je ohrožení pracovních a sociálních jistot

Autor: MěV KSČM Brno <kscm(at)kscm-brno.cz>, Téma: Aktuality a novinky, Vydáno dne: 21. 06. 2010

V Praze jednal Ústřední výbor KSČM o výsledcích voleb a jejich dopadech na stranu.

PRAHA – Prvním rámcovým hodnocením výsledků voleb do sněmovny a z toho vyplývajícími závěry, ale také přípravě voleb do obecních zastupitelstev a třetiny Senátu, se zabývalo sobotní zasedání ÚV KSČM. Předseda Vojtěch Filip označil za prioritu nejbližších dnů právě komunální volby. Ústřední výbor rozhodl, že v budoucnu bude mít vedení strany namísto dnešních šesti, pouze čtyři místopředsedy. Cílem je zrychlit a zefektivnit řízení strany.

Místopředsedy ústředního výboru mají zůstat Stanislav Grospič, Jiří Maštálka a Miloslava Vostrá. Leo Luzar, Josef Skála a Věra Žežulková by měli skončit, mohou se však na mimořádném zasedání ÚV KSČM 26. června v Nymburce ucházet o post čtvrtého místopředsedy.

Vzít si z voleb poučení

Ústřední výbor se z valné části věnoval hodnocení výsledků voleb a jejich dopady na stranu. Předseda ústředního výboru Vojtěch Filip zdůraznil, že výsledek květnových voleb ukazuje zvláště to, že KSČM zatím mladou generaci příliš neoslovuje, přestože zpracovala odborně kvalifikovaný a přesvědčivý politický program, který byl většinou i dobře prezentován. »Jinou věcí ovšem je, zda se vždy dostal k občanům ČR, jestli jsme byli všichni schopni reálně najít způsob, jak komunikovat s občanskou veřejností, s našimi občany a voliči v České republice,« uvedl předseda ÚV KSČM. Některé okresní výbory se však postavily k prezentaci programu pasivně, neumožnily ani vlastním kandidátům, aby mohli efektivně seznamovat občany s volebním programem. To Filip označil za jedno z největších poučení z těchto voleb. »I tady je, žel, důvod, proč jsme ztratili 95 tisíc hlasů,« zdůraznil s tím, že je třeba hledat širší souvislosti této ztráty.

Zachování počtu mandátů ve sněmovně bere za úspěch, KSČM z tradičních politických stran zaznamenala nejmenší ztrátu. Zdůraznil, že za úspěch však už nelze označit propad počtu hlasů těch, kteří volí KSČM. Stejně tak nelze vše svádět na objektivní situaci, nepřízeň médií, sílící politické útoky. Ocenil a poděkoval za práci všem, kteří v kampani nasadili všechny síly a o volební výsledek se zasadili. Napříště strana podle něj bude muset při výběru kandidátů více myslet i na to, co si o nich myslí voliči, co v programu KSČM preferují, jaké starosti by chtěli řešit a kdo je nejlépe schopen s nimi komunikovat. »Miloslav Ransdorf na pátečním zasedání výkonného výboru řekl velmi zajímavou myšlenku. Můžeme tisíckrát a různými způsoby nabízet staré zboží – valchu, ale neuspějeme proti automatické pračce. Osobně nepovažuji program KSČM za valchu, považuji ho za program, který je řešením ekonomické krize nejen pro ČR, ale může vést k dobrým výsledkům i v celé Evropě, protože je pravdou, že tam, kde vládne liberální teorie a praxe ekonomická, je krize mnohem hlubší než tam, kde udrželi alespoň standard sociálního státu,« prohlásil Filip. Je přesvědčen o tom, že KSČM navrhla skutečné řešení krize, zamyslet se je však třeba i nad tím, proč nebyla schopna myšlenky správně přenést do televizních či rozhlasových vystoupení, která jejím kandidátům byla umožněna. Nyní se média chovají opět jinak - za budoucí opozici nechávají obvykle mluvit pouze ČSSD.

Vojtěch Filip podtrhl, že strana se nyní musí soustředit především na naplnění kandidátek pro podzimní komunální volby a nabídnout na nich místa všem, kteří pořád vyznávají levicové myšlenky.

Za hlavní úkol poslanců ve sněmovně pokládá práci na předkládání návrhů, které ukážou, k jakému odklonu od volebního programu Věcí veřejných, ODS a možná i ČSSD došlo po volbách. »Tlak ČSSD a ODS na politiku středu byl tak tvrdý, že nám to skýtá možnosti, abychom takové priority našeho legislativního plánu v poslaneckém klubu přijali,« uvedl předseda ÚV KSČM.

Zdůraznil, že výsledek voleb znamená bezprostřední ohrožení pracovních a sociálních jistot většiny nízko a středně příjmových skupin obyvatelstva. Pro KSČM je v této situaci rozhodující obhajoba základních zájmů většiny pracujících, nejvíce sociálně ohrožených skupin obyvatel, vyjádřená v jejím volebním programu. KSČM bude prosazovat zrušení superhrubé mzdy, hájit zákoník práce, bude bránit zavedení školného, odmítat zvyšování spoluúčasti pacientů na hrazení základní zdravotní péče, do sněmovny znovu předloží návrhy zákonů o majetkových přiznáních, proti politickému přeběhlictví. Komunisté budou vystupovat proti sociálně devastujícímu zvyšování DPH, privatizaci zbývajícího státního majetku a požadovat daňovou progresi podle výše příjmů. Budou bránit současný průběžně financovaný solidární důchodový systém a odmítat vyvedení důchodového pojištění do soukromých penzijních fondů.

» V závazcích daných naším volebním programem bude KSČM pravici důraznou a nesmlouvavou levicovou opozicí,« řekl závěrem předseda (podstatnou část projevu V. Filipa přinášíme na str. 3).

Situace lidí se bude zhoršovat

Ústřední výbor schválil stanovisko k aktuální politické a ekonomicko-sociální situaci, které otiskujeme na jiném místě listu. Místopředseda ÚV KSČM Stanislav Grospič, který ho uvedl, zdůraznil, že zejména ODS a TOP 09 se budou snažit prosazovat tvrdé neoliberální reformy s dopadem na občany, sociální situace zvláště lidí se středními a nižšími příjmy se bude zhoršovat. Také proto, že ČSSD pod současným vedením Bohuslava Sobotky bude mít snahu ještě více se posunout do středu politického spektra. KSČM by proto podle něj měla propagandisticky využít svůj program.

Místopředsedkyně ÚV KSČM Věra Žežulková informovala nejen o výsledcích sněmovních voleb, ale také o přípravě kampaně pro podzimní volby do zastupitelstev obcí, Zastupitelstva hl. m. Prahy a do třetiny Senátu. Cílem je postavit kandidátní listiny v co největším počtu obcí, a dát tak možnost občanům volit KSČM a levicovou politiku pro svou obec.

Žežulková poukázala na to, že i mnozí lidé orientovaní doleva byli zmanipulováni tak, že nakonec volili proti svým zájmům. Přijali mediálně a pravicí šířené –, že v krizi musí šetřit každý i na sobě a levice je rozmařilá a rozhazovačná a svedla by ČR na řeckou cestu státního bankrotu. Zdůraznila, že do budoucna by se měl posílit okruh stranických konzultantů, kteří by poradili, jak čelit mašinerii většiny médií. »Mediální prostor se pro nás začne uzavírat,« zdůraznila. Největší rezervy vidí ve využívání internetu, v zapojení většího množství členů do diskusí na facebooku, ale i na vlastních stránkách KSČM. Považuje to za nejlevnější způsob propagace. (Podstatnou část vystoupení přinášíme na jiném místě listu)

Místopředsedové Miloslava Vostrá, Leo Luzar a Josef Skála předložili k diskusi materiály týkající se především vnitřního života strany.

KSČM od svých zásad neustupuje

Stanislav Grospič uvedl materiál nazvaný »Státem garantovaný, průběžný, dávkově definovaný důchodový systém, zohledňující princip generační a příjmové solidarity. Včasné valorizace důchodů odpovídající růstu životních nákladů i růstu mezd«. Ten zůstává otevřený a bude dopracovaný až na podzim poté, co předloží vláda sněmovně ve svém programovém prohlášení, jak se postaví k penzistům v návrhu státního rozpočtu na příští rok, případně v návrhu penzijní reformy. Grospič zdůraznil, že KSČM neustupuje ze svých zásad, trvá na udržení solidárního průběžně financovaného penzijního systému a jeho valorizaci, je proti privatizaci a kapitalizaci důchodového systému. Stínový ministr práce KSČM, poslanec Miroslav Opálka, který návrh se svým týmem připravil, pak členům ústředního výboru vysvětlil závěry tzv. Bezděkovy komise č. 2, která připravila dvě varianty důchodové reformy. Připravující se koalice ODS, TOP 09 a VV už konstatovala, že je přijímá, zatím však neřekla jakou verzi. Hodlá si prý ze závěrů vybrat a učinit k nim i vlastní změny.

Ústřední výbor KSČM potvrdil jako kandidáty pro volby do Senátu Václava Snopka (Pardubice) a Karla Kvita (Plzeň-jih). Stejně tak schválil kandidátku pro volby do Zastupitelstva hl. m. Prahy.

21. 6. 2010, (ku, nek)