Výsledek voleb je pro KSČM poučením

Autor: MěV KSČM Brno <kscm(at)kscm-brno.cz>, Téma: Aktuality a novinky, Zdroj: Haló Noviny, Vydáno dne: 16. 06. 2010

PRAHA – Komunisté si v předvolební kampani nechali sebrat svá témata, a to především Věcmi veřejnými.

V rozhovoru pro Rádio Česko to uvedl předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip. Podle něj je to pro komunistickou stranu velké ponaučení.

»Zkoumáme důvody, proč nebyl volební výsledek takový, jaký jsme očekávali. Ukazuje se, že hlavním problémem bylo, že jsme si nechali sebrat témata. Především Věcmi veřejnými. Jejich nástup z jednoho na deset procent preferencí byl způsoben tím, že oni slibovali, co my dávno ve sněmovně navrhovali. Nedokázali jsme to ovšem prodat, to přiznávám. Náš program byl dobrý, ale převzali ho jiní a dokázali ho lépe prezentovat. A to je velké ponaučení,« řekl v rozhlasovém interview Filip a jako konkrétní příklad uvedl komunistické návrhy na posílení role Nejvyššího kontrolního úřadu či ombudsmana. Právě s těmito návrhy přitom Věci veřejné oslovily voliče. »Jejich výhoda též byla, že nemusely jít se svými návrhy do kompromisů, do nichž jsme ve sněmovně museli jít my,« dodal Filip.

Volební výsledek však předseda strany odmítl označit za neúspěch. »Ano, propad o 95 tisíc hlasů je velký. Ale je to ztráta jednoho procenta hlasů. Podívejte se, jak dopadly ostatní tradiční parlamentní strany – ODS ztratila patnáct procent hlasů, ČSSD deset, KDU-ČSL se do sněmovny nedostala vůbec. V téhle situaci opravdu nemůžeme náš výsledek označit za neúspěch,« vysvětlil předseda komunistické strany. Zdůraznil také, že KSČM není po volbách ve finančních potížích jako jiné strany, neboť si na volební kampaň nepůjčovala.

Filip nicméně zdůraznil, že relativní spokojenost s 26 obhájenými poslaneckými mandáty komunisty nesmí ukolébat. Naopak vyzval ke změnám ve fungování strany. Je podle něj nutná změna organizační struktury, především musí posílit krajský článek uvnitř strany. »Myslím, že budou nutné krajské konference, které připraví krajské programy,« uvedl Filip.

Na otázku, zda by se měla změnit skladba místopředsedů strany, odpověděl: »Ano, uvažuji o postupných změnách v týmu. Zvolíme jiný model řízení strany – právě tam vidím největší slabinu,« řekl Filip a dodal, že změny si vyžádá i způsob řízení volebních kampaní a regionální politiky. Sám Filip cítí podle svých slov podporu v členské základně, poslaneckém klubu i v krajských zastupitelstvích a naznačil, že proto uvažuje o kandidatuře na post předsedy strany i na příštím sjezdu.

Velké naděje Filip vkládá do komisí mládeže – ty by měly fungovat nově v každém kraji a měly se pokoušet oslovovat mladé voliče. V oslovení mladých musí hrát podle Filipa velkou roli také noví mladí poslanci zvolení za KSČM. »Je velkým krokem kupředu, že máme největší počet zvolených žen a velké množství mladých poslanců. Právě oni by měli být schopni oslovit mladého voliče. Bude hodně záležet na jejich aktivitě. A doufám, že se budou činit i mediálně,« prohlásil Vojtěch Filip.

Místopředseda sněmovny se věnoval i některým aktuálním vnitropolitickým otázkám. Okomentoval například prohlášení brněnského primátora za ČSSD Romana Onderky, že sociální demokraté by neměli spolupracovat s komunisty na žádné úrovni. »Roman Onderka by si měl uvědomit, jakým způsobem byl zvolen brněnským primátorem. Jestli na to zapomněl, je mi ho trochu líto,« uvedl Filip.

K současným uzurpátorským praktikám pravicové koalice ve sněmovně poznamenal, aby si voliči dobře všímali rozporu slov a činů pravicových stran. »Ti, kteří se rádi považují za velké demokraty, se vůbec demokraticky nechovají,« prohlásil lídr KSČM.

Vyjádřil se rovněž k tradiční kritice, že je málo agresivním rétorem. Označil to s úsměvem za svůj osobní problém zapříčiněný slušným vychováním. »Snažím se na razanci přidat, myslím, že mé argumenty jsou průrazné dost, ale stínání hlav mi nikdy nepůjde,« upozornil Filip, který je znám jako bojovník proti vulgaritě v politice.

16. 6. 2010, (ste)