Brněnští komunisté pošlou volební peníze na povodně

Autor: MěV KSČM Brno <kscm(at)kscm-brno.cz>, Téma: Aktuality a novinky, Vydáno dne: 20. 05. 2010

BRNO - Brněnští komunisté pošlou dosud nespotřebované peníze ze své volební kampaně do PS potřebným občanům, postiženým povodní na střední Moravě.

Uvedl to včera předseda MěV KSČM v Brně Ladislav Býček a dodal: »Poradíme a dohodneme se s komunisty z Přerova, kde jsou na tom občané po povodni nejhůř, kam máme náš dar z prostředků volební kampaně směrovat. Měli by to být vytopení občané v zoufalé životní situaci, připadně obecní úřady.«

Předseda klubu zastupitelů města Brna za KSČM Pavel Březa na tiskové konferenci uvedl k vyhlášení místního referenda (bude 12. září) o případném odtržení brněnských městských částí Horní Heršpice a Přízřenice od Brna, že je to odraz dojmu občanů, že s nimi město jejich zájmy a potřeby v městské části nediskutuje, úřady je přehlížejí, proto sahají k mimořádným prostředkům. »Myslím si, že v naší společnosti bychom měli hledat shodu jinak, než tímto způsobem,« zdůraznil Březa.

V této souvislosti brněnská samospráva nepřijala složitě průchozí dokument radniční koalice, kterým chtělo vedení města ovlivnit hlasování o vyhlášení referenda. Do svého majetku chtělo převzít sporné pozemky v Horních Heršpicích, na kterých se měly stavět přes odpor občanů velké objekty. K protlačení tohoto návrhu si vedení radnice nezajistilo dostatek souhlasících zastupitelů, aby svoji taktiku dovedlo do konce. »Je to důsledek naprosto fatálního selhávání komunikace brněnské městské koalice s opozicí a nakonec už i uvnitř koalice,« poznamenal Březa.

Připomněl též snahy k úpravě jednacího řádu brněnské samosprávy:  Z podnětu SZ se zavedla v samosprávě půlhodinka na zpovídání výborů zastupitelů ze své činnosti v návaznosti na zprávy z kontrolního výboru. KSČM navrhla zpovídat také Radu města Brna z plnění jejího programového prohlášení. Radní se však vzepřeli a návrh při hlasování nepošel. Komunisté pak zabránili prosazení návrhu, aby zprávy o činnosti, včetně městské policie a hasičů, byly projednávány v samosprávě jen jednou za pololetí, místo čtvrtletně. To proto, že pololetní periodicita by  byla rezignace na možnost cokoliv aktuálně ovlivnit. Neprošel návrh ODS vyčlenit na zasedání zastupitelstva Brna ráno čas na dotazy a připomínky občanů. To proto, že by to podnítilo některé řečníky, aby se úpředváděli na úkor jednání (typu Nečas v Parlamentu). Také proto, že projednávaný bod programu často navozuje potřebu otevřít příbuzný problém, netýkající se merita projednávané věci, který patří spíš do dotazů a připomínek, o kterých se jedná až na závěr. Rozvolněním debat hned na začátku jednání by se vyřešení projednávaného bodu posouvalo možná až na příští rokování samosprávy, což není dobře.

(vž)