Nedopustíme, aby nenávist zvítězila nad vděčností

Autor: MěV KSČM Brno <kscm(at)kscm-brno.cz>, Téma: ŘEČKOVICE, Vydáno dne: 29. 03. 2010

Dne 25. března, na den přesně, kdy před 65 roky vojska 2.ukrajinského frontu zahájila Bratislavsko-Brněnskou operaci Rudé armády, jsme připravili veřejnou schůzi-besedu k tomuto výročí, na jejímž konci bylo svobodné Brno. Úvodní slovo přednesl vojenský historik plk.v.v.Doc.PhDr.Karel Adam CSc., který poutavě, v souvislostech s průběhem 2.světové války přiblížil přítomným události jara 1945. Fakta doplnil svými osobními zážitky z osvobozování Brna.

Součástí besedy byla připravená výstavka dobových fotografií,dokumentů a publikací. Pro každého účastníka byla připravena mapka Bratislavsko-Brněnské operace s fakty, čísly a hodnocením, kterou si odnesl pro osobní agitaci.

V diskusi vystoupili i pamětníci dubnových událostí roku 1945, kdy byli nahnáni na budování protitankových zátarasů, vzpomínali na boje v ulicích Brna a na radost, kdy se mohli obejmout s vojáky Rudé armády. S.Hodaň vzpomínal, kdy při bombardování zahynula jeho maminka, připomněl,jak „zbrojováci“ vymontovali z připravených železničních vagonů ložiska, aby Němci nemohli odvézt zařízení Zbrojovky.

Krédem celé diskuse byla lítost nad tím, že dnešní společnost zapomíná na oběti, na ty, kteří zemřeli, abychom my mohli žít. S.Hnízdo připomněl, že je smutné, když mezi vojenskými veterány jsou vyzdvihováni a upřednostňováni účastníci bojů v Perském zálivu, Kosovu či Afghánistánu před těmi, kteří bojovali za svoji vlast za druhé světové války.

Všichni přítomní jednoznačně odsoudili akce dnešních mocných, kteří se snaží překrucováním faktů potlačit vděčnost k těm, kteří položili své životy za naši svobodu.106 rudoarmějců a vojáků Rumunské armády, kteří odpočívají ve společném hrobě v zámeckém parku v Řečkovicích mají naši velikou úctu a každý rok 26.dubna kyticí k jejich památníku slibujeme, že nikdy nezapomeneme.

Jan Diviš: Nezapomínáme 
Věř, že slušná doba musí přijít
až se špína karieristů rozplyne
dostaneš původní název a vděčnost
takovou hanu na Tobě a nás nenecháme. 
 
František Punčochář
Předseda MO KSČM  Řečkovice a Mokrá Hora