Mladí sjednocovali postup vůči neonacizmu

Autor: MěV KSČM Brno <kscm(at)kscm-brno.cz>, Téma: Aktuality a novinky, Vydáno dne: 16. 03. 2010

Vzrušenou debatu na téma, jak spojit roztříštěné snahy organizací mladých levicových aktivistů na jihu Moravy za sociálně spravedlivou společnost, vyvolala v sobotu v Brně jejich beseda s koordinátorem pro střední a východní Evropu mezinárodní protirasistické sítě United Miroslavem Prokešem. Hovořil k situaci v projevech rasizmu, neonacizmu a xenofobii.

Zejména jihomoravské členy komise mládeže při JmKR KSČM seznámil Prokeš s bujením hnutí  neofašistů a neonacistů v celé Evropě (před pár dny někteří účastníci besedy blokovali pochod 6500 pravicových extremistů Drážďanami) a jak proti nim účinněji bojovat.  Prokeš kritizoval české vlády za to, že neplní mezinárodní (OSN, Rada Evropy a EU) programy proti rasizmu, diskriminaci a xenofobii, zejména pokud se týká jejich prevence. »Místo toho vlády ČR „vymýšlejí“ různé strategie proti extrémizmu ve snaze – hlavně aby byl klacek na politické oponenty z řad levice,« zdůraznil Prokeš.

K Mezinárodnímu dni boje proti rasizmu, fašizmu a nacizmu, který bude 21. března, dělá kampaň v Evropě a zemích bývalého SSSR na 550 organizací. Chystají se i na akce k Mezinárodnímu dni uprchlíků - emigrantů 21. června a 9. listopadu k výročí nacistické protižidovské „Křišťálové noci.“

Prokeš připomněl, že v českém právním řádu chybí pojmy kdo je to extremista a co je to extremizmus? Zdůraznil, že nositelé těchto pojmů jsou lidé, kteří ve svém jednání používají násilí – což je vlastní neofašistům a neonacistům, nikoliv však levicovým aktivistům. Předcházení takovým projevům je nezbytné vštěpovat do povědomí dětí již v útlém věku ve škole i v rodinách, včetně vymezování se vůči „divným jedincům, kteří jsou nějací jiní“ (xenofobie). Je nezbytné napravovat chyby ve výchově a v působení na mladé lidi, nebát se upozorňovat ve sdělovacích prostředcích  na projevy politiků, institucí a organizací, které rozdmýchávají v nějaké podobě nesnášenlivosti mezi lidmi.

Též je nutné začleňovat menšinové  sociální skupiny (Romové, přistěhovalci) do majoritní  společnosti a nikoliv se proti nim vymezovat, jak to hojně činí pravicové české sdělovací prostředky. Zástupkyně romské komunity na besedě uvedla, že členové jejího etnika nevěří „bílým,“ že jejich proromské programy a granty nechtějí „cikánům“ ublížit. Nerozumějí termínům používaných politiky či aktivisty, např. „kapitalismus,“ „xenofobie“ či  „extrémismus“ a odrazuje je, když přijdou za nimi se svými stranickými prapory a symboly. »Romové jsou naopak ochotni jít společně s kýmkoliv za společnou myšlenkou, jsou ochotni se spojit ke společným činům pro zlepšení jejich sociální situace. Nikoliv však pod nějakými prapory a symboly, kterým nevěří,« řekla Romka.

Václav Žalud