Největší ostudy Brna

Autor: MěV KSČM Brno <kscm(at)kscm-brno.cz>, Téma: Život a dění v Brně, Vydáno dne: 06. 11. 2009

Na sklonku léta zdarma rozdávaná součást MN Dnes » sedmička« popsala sedm největších ostud našeho města, tak, jak je v anketě vybrali sami čtenáři.

Bylo to 1.) vyhořelé kasino v Nádražní ulici(budova Vítkovic), které chátrá už od začátku ledna 2002. Při požáru tehdy zahynul krupiér a dva hasiči. S budovou se však stále nic neděje. 2.) Hlavní nádraží – v posledních dvou desetiletích se prováděly jen drobné úpravy. Budova samotná však působí nevábně. Nyní začala důkladná rekonstrukce fasády a části vnitřních prostor. 3.) Brněnský Bronx, tedy prostor ulic Bratislavská, Francouzská, Cejl a některých dalších. Obývaný především, ale nejen Romy se proměňuje jen velmi pozvolna. Problém se léta zabývá Magistrát, místní radnice a dokonce i agentura pro sociální začleňování. Revitalizace tohoto území, podobně jako i civilizování částí jeho obyvatel jde dopředu jen pozvolna. 4.) Nedostatek veřejných záchodků je kritizován léta. Město jejich počet zvyšuje jen velmi pozvolna. 5.) Bezdomovci - nevoní, obtěžují, žebrají a jsou všude. Ve městě jich je údajně několik set. Kdo je vyhnal na ulici, o tom ani zmínka. 6.) Velký Špalíček – odporná, v lepším případě rozpaky vzbuzující stavba, která byla postavena ve vybombardované proluce v r.1996. bude strašit, pokud se jí město nerozhodne zbourat. Tehdejší primátor Petr Duchoň(ODS) je však dostavbu obchodního domu hrdý 7.) Podchod pod nádražím - konečně se pozvolna odstraňují stánky vietnamských trhovců(tak, jak končí nájemní smlouvy). Na vyprázdnění se však bude čekat do roku 2012. O tom, že by se podchod měl zrekonstruovat a hlavně strážníci a policie zajistit bezpečnost lidí, zejména v nočních hodinách nebylo v anketě ani zmínky.

Vcelku se s tím dá souhlasit, má to však své ale. Totiž: Proč nikdo není schopen konečně vyřešit vleklé právní spory kolem budovy Vítkovic a konečně ji opravit, kdo povolil vestavbu zcela nevhodného obchodního domu bloku velkého Špalíčku, kdo povolil zaplevelit podchod pod nádražím stánky a ohrozit tak mj. i požární bezpečnost procházejících, kdo, nebo co způsobilo obrovský nárůst žebráků, bezdomovců a narkomanů v ulicích našich měst, kdo není schopen řešit problémy sociálně slabých… dvacet let po listopadu 1989 se k tomu nikdo nehlásí! Na komunisty. Bývalé,ani současné to však hodit nelze.

Kromě již zmíněných viditelných věcí se Brno změnilo i jinak a velmi výrazně. Sice přibylo nových budov (kanceláří i bytů pro bohaté), zato se nestaví sociální byty a ty obecní se prodávají lidem, kteří na ně nemají. Narostly počty úřadů a úředníků všeho druhu. Vznikla spousta heren a kasin. Oproti tomu zanikly četné fabriky, které po desítky let dávaly spoustě lidem z Brna i širokého období práci a obživu. Dnes již neexistuje Královopolská, skomírá První brněnská strojírna, Šmeralky, zcela byla zlikvidována Zbrojovka, Zetor jen živoří, zanikly brněnské textilky Vlněna, Mosilana, nejsou Škrobárny a nebude ani Lachema… Není toho víc.Co zůstalo už není naše. K tomu se však nikdo nehlásí(není se co divit). To jsou však ty skutečné ostudy, které by měly vadit a žel je jich daleko víc, než zmíněná sedmička.

Tibor DÁVID