Informace o činnosti klubu zastupitelů zvolených za KSČM do ZMB a zastupitelstev městských částí za období 2007 – květen 2009

Autor: MěV KSČM Brno <kscm(at)kscm-brno.cz>, Téma: Informace zastupitelů, Vydáno dne: 08. 06. 2009

V komunálních volbách v roce 2006 získala KSČM ve městě Brně 46 mandátů. První schůze klubu zastupitelů se uskutečnila 31. ledna 2007. Na této schůzi bylo schváleno zaměření činnosti klubu. Dále bylo schváleno vedení klubu ve složení Hana Blahutová, Miloslava Kovářová, Josef Kůta, Zdeněk Matyáš, Helena Sýkorová.

Pokud jde o zaměření práce klubu a jeho členů, byly zdůrazněny zejména tyto cíle:

Se zaměřením činnosti a také s konkrétním programem činnosti klubu zastupitelů, který je zpracováván vždy na pololetí, jsou seznamováni rovněž předsedové ZO a MíV na svých poradách. Na tomto místě zdůrazňuji, že akce klubu zastupitelů jsou určeny nejen pro zastupitele, ale také členy komisí a kandidáty za KSČM do voleb a další zájemce.

Schůze klubu zastupitelů byly vždy konkrétně tematicky zaměřené; uskutečnily se v těchto termínech:

2007:

21. 3. 2007 k zákonu o sociálních službách; téma uvedl vedoucí odboru sociální péče MMB Ing. Miroslav Foltýn a vedoucí odd. těžce zdravotně postižených paní Lea Janků a seznámili zastupitele s novou právní úpravou sociálních služeb; následně ve spolupráci s odborem uspořádaly některé místní organizace KSČM besedy na výše uvedené téma (včetně Slavkova).

16. 5. 2007 téma bydlení a nová pravidla prodeje bytových domů – uvedl Ing. Pavel Březa (včetně informací ze SON a Rady seniorů ČR);

27. 6.2007 téma Zdravotnictví ve městě Brně, které uvedla vedoucí odboru zdraví MMB MUDr. Zora Prosková (platná legislativa; působnost MMB z hlediska zajišťování zdravotní péče v Brně; městská zdravotnická zařízení, přístup města Brna k řešení situace Úrazové nemocnice v Brně; lékařská služba první pomoci – podíl města a Jm kraje na zajišťování této služby; zajišťování pohotovostní služby; navrhovaná vládní reforma zdravotnictví)

26. 9. 2007 se klub zastupitelů zabýval problematikou územního plánování za účasti vedoucí odboru územního plánování a rozvoje Ing. Dany Wendscheové;

7. 11. 2007 se schůze klubu uskutečnila na ředitelství Městské policie, kde se zastupitelé seznámili s hlavními úkoly a náplní činnosti MP, s rozsahem jejích pravomocí, problematikou prevence a fungováním pultu centrální ochrany.

Kromě schůzí klubu se v roce 2007 uskutečnily také dvě exkurze:

9. 9 . 2007 to byla exkurze do a.s. Technické sítě Brno, kde se účastníci seznámili s kolektorovou sítí MB a měli možnost se podívat do jednoho z primárních kolektorů.

17. 10. 2007 se uskutečnila exkurze do centrálního dispečinku DPmB, která byla zaměřena na centrální řízení provozu MHD.

2008:

19. 1. 2008 Rozprava organizovaná klubem zastupitelů na téma Dokumenty pro VII. sjezd KSČM a hlavní cíle KSČM v nejbližším období. Na této akci bylo přítomno více než 70 účastníků, z toho 17 zastupitelů. Pozvání přijali také předseda Rady TAP doc. Ivo Látal a předseda Klubu sociologů a psychologů Ing. Lubomír Vacek. V rámci diskuse byla přednesena řada připomínek a návrhů k dokumentům pro VII. sjezd strany, k formulaci cílů KSČM v nejbližším období, k možnostem působení KSČM mezi občany. Tyto náměty byly shrnuty v materiálu, který byl předán zastupitelům, MěV KSČM a městské konferenci KSČM v Brně ke zvážení, zda bude vhodné zahrnout tyto připomínky do usnesení městské konference s doporučením, aby se jimi zabýval ÚV KSČM, případně VII. sjezd.

27. 2. 2008 schůze klubu věnovaná tematice kontroly v rámci územních samosprávných celků (platná legislativa; kontrola dodržování právních předpisů v oblasti samostatné působnosti svěřené městským částem; veřejnosprávní kontrola; vnitřní kontrolní systém) . Téma uvedli vedoucí odboru interního auditu a kontroly MMB JUDr. Pavel Vavřík a vedoucí oddělení interního auditu Ing. Ivana Göttingerová.

23. 4. 2008 schůze klubu zaměřená na problematiku životního prostředí ve městě Brně (činnosti odboru ŽP MMB v oblasti státní správy a v oblasti samosprávy, činnosti ÚMČ v oblasti životního prostředí, základní platná legislativa v oblasti životního prostředí, odpadové hospodářství ve městě Brně, ochrana ovzduší, ochrana přírody, ekologická výchova včetně dotací). Téma uvedl a na dotazy zastupitelů odpovídal vedoucí odboru životního prostředí MMB Ing. Martin Vaněček.

18. 6. 2008 se schůze klubu zabývala závěry VII. sjezdu KSČM. Téma uvedli delegáti sjezdu doc. PhDr. Josef Kůta, CSc. a Ing. Pavel Březa. Zastupitelé se na této schůzi dále zabývali volebním programem KSČM pro volby do Zastupitelstva Jihomoravského kraje, náměty pro volební kampaň 2008, úkoly zastupitelů ve volební kampani, programem činnosti klubu zastupitelů do konce roku 2008, náměty pro činnost klubu v dalším období a informacemi zastupitelů městských částí.

17. 9. 2008 schůze klubu zaměřená na průběh a hodnocení volební kampaně 2008. Téma uvedla Kateřina Horáková. Zastupitelé se na této schůzi dále zabývali průběhem volební kampaně v městských částech, připravovanými předvolebními akcemi v městských částech, programem činnosti klubu zastupitelů do konce roku 2008 a náměty pro další období, přípravou témat pro jednání se členy komisí RMČ, informacemi zastupitelů městských částí.

10. 12. 2008 schůze klubu zaměřená na hodnocení voleb 2008, zejména výsledků voleb do Zastupitelstva JmK včetně postavení klubu KSČM (zastoupení ve výborech a komisích). Zastupitelé dále na této schůzi projednali program činnosti klubu zastupitelů v 1. pololetí 2009. Dále byla schůze klubu věnována informacím zastupitelů městských částí a aktuálním problémům města Brna a městských částí (problémy v MČ, návaznost problémů v MČ na statutární město Brno – požadavky zastupitelů z MČ na zastupitele města Brna v souvislosti s řešením těchto problémů).

Kromě schůzí klubu se v roce 2008 uskutečnily také tyto exkurze:

3. 4. 2008 exkurze do výtopny na dřevní štěpku na Teyschlově ulici v Brně – Bystrci (zařízení společnosti TEZA Brno a.s.), kde se účastníci seznámili s využitím biomasy v tepelném zásobování města Brna a s tímto zásobováním obecně.

21. 5. 2008 exkurze do trolejbusové vozovny v  Komíně, kde se účastníci seznámili s historií a provozem této vozovny.

5. 11. 2008 se uskutečnila exkurze do Městského divadla Brno, na níž se účastníci seznámili s Hudební scénou tohoto divadla, s její historií, technickým zázemím a technickými možnostmi této scény.

2009:

11. 2. 2009 tématem této schůze klubu zastupitelů byla příprava voleb do EP, Lisabonská smlouva, návrhy pro volební kampaň, informace a připomínky zastupitelů z městských částí (problémy v MČ, návaznost problémů v MČ na statutární město Brno – požadavky zastupitelů z MČ na zastupitele města Brna v souvislosti s řešením těchto problémů).

21. 5. 2009 mimořádná schůze klubu zastupitelů svolaná na návrh komise rozvoje MěV KSČM; tato schůze byla zaměřena na bytovou problematiku. Téma uvedli Ing. Pavel Březa a Kateřina Horáková, předsedkyně komise rozvoje. Na této schůzi klubu zastupitelů byla projednána například témata

- nájemné v obecních bytech a jeho zvyšování;

- hospodaření městských částí s VHČ;

- kritéria pro přidělování obecních bytů v městských částech;

- možnost vytvoření celoměstského registru obecních bytů i žadatelů o tyto byty;

- analýza nájemného v obecních bytech a srovnání s výší nájemného v bytech nájemních;

- přidělování bytů s dluhem - praxe v jednotlivých MČ;

V obsáhlé diskusi se kromě výše uvedených bodů hovořilo o problematice osvědčování přechodů nájmů, o výměnách bytů, o stavu, v jakém městské části předávají  obecní byty novým nájemcům, o prodeji obecních bytů a cenách obecních bytových domů prodávaných nájemcům. Na základě obsáhlé diskuse byla formulována doporučení pro komisi rozvoje MěV KSČM.

Dále se klub zastupitelů na této schůzi zabýval programem činnosti klubu v dalším období; k posouzení byly předloženy tyto návrhy:

1. návrh komise rozvoje konat klub zastupitelů ve čtvrtek před ZMB (do konce roku 2009 termíny 3.9., 1.10., 5.11.,3.12., vždy v 16.30) - obsahem by bylo seznámení s programem jednání ZMB, projednání bodů týkajících se MČ se členy ZMB, sjednocení postupu zastupitelů při projednávání těchto bodů a při hlasování;

2. návrh uskutečnit tematické schůze zastupitelů se členy komisí, a to téma  Poplatky za odvoz komunálního odpadu - komise životního prostředí; téma  Územní plán včetně vymezení problémových lokalit - se členy stavebních komisí;

3. návrh realizovat některé poznávací akce pro zájemce - červenec 2009 - seznámení s projekty ZOO Brno, září 2009 - návštěva některého polesí Lesů města Brna, seznámení s hospodařením v lesích, listopad - návštěva některého sportovního areálu - např. Rondo.

Program činnosti klubu zastupitelů do konce roku 2009 bude v konečné podobě schválen na schůzi klubu zastupitelů, která se uskuteční 10. 6. 2009 v 16.30.

V prvním pololetí 2009 se uskutečnila jedna exkurze, a to:

29. 4. 2009 exkurze na téma Jak se čistí Brněnská přehrada s tímto programem - Návštěva přehradní hráze, informace o opatřeních ke zlepšení kvality vody v Brněnské přehradě - současný stav a připravená opatření - vedoucí Odboru vodního a lesního hospodářství a zemědělství MMB Ing. Marie Kuželová, informace o údržbě okolí přehrady, péče o městské lesy - ředitel společnosti Lesy města Brna, a.s. Ing. Jiří Neshyba

Jak již bylo uvedeno, program činnosti klubu zastupitelů na 2. pololetí 2009 bude upřesněn na schůzi klubu 10.6.2009. Návrhy pro tento program byly uvedeny výše.

Schůze vedení klubu zastupitelů:

Schůze vedení jsou svolávány zpravidla dvakrát v každém pololetí. Vedení klubu se na těchto schůzích zabývá zejména hodnocením uskutečněných akcí klubu zastupitelů, přípravou akcí plánovaných, aktuálními problémy města Brna a městských částí, podněty zastupitelů města Brna a městských částí.

Účast na akcích klubu zastupitelů:

Schůzí klubu se účastní pravidelně 20 – 30 zastupitelů, případně členů komisí. Na některých exkurzích byla účast nižší s ohledem na dobu konání, kterou bylo nutno přizpůsobit konkrétnímu zařízení. Věcné zaměření jednotlivých akcí je doposud hodnoceno účastníky poměrně příznivě.

V úvodu této informace jsou zmíněny nejdůležitější programové cíle klubu zastupitelů, které by měly přispět k získávání občanů pro politiku KSČM, k získávání sympatizantů a voličů KSČM, k získávání občanů na kandidátky KSČM, případně do řad členů strany.

Některým z těchto stanoveným cílům se bude nutné věnovat v dalším období. Bude potřebné zejména

JUDr. Helena Sýkorová
vedoucí klubu zastupitelů zvolených za KSČM
ve městě Brně a brněnských městských částech